Choroby kotów

19.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Wystąpienie zmian na brodzie i dolnej wardze przytrafiło się chyba każdemu kotu. Brak jest jakichkolwiek predyspozycji rasowych czy wiekowych do wystąpienia tego typu schorzenia. Wiek i płeć także nie odgrywają tutaj istotnej roli. Nie jest to duży problem, czasami mogą występować nawroty choroby. Niemniej jednak w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian na skórze i sierści zwierzęcia warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Postać zmian

Może pojawiać się w postaci wyprysków, wągrów lub pęcherzy. Ich ilość bywa różna, jednak rzadko pojawiają się pojedynczo. Zmieniona skóra jest zaczerwieniona, występują plackowate wyłysienia, którym towarzyszy świąd. W późniejszym czasie mogą przejść w strupy i owrzodzenia. Najczęściej jest to skutek drapania się kota. Są także dość często wikłane bakteryjnie. Na skutek czego powstaje wysięk ropny. Zmiany ograniczają się głównie do brody i dolnej wargi, mogą czasami objąć także część szyi, lecz jest to raczej rzadkie.

Przyczyny

Jest szereg czynników mogących wywoływać zmiany na skórze i sierści. Na pierwszym miejscu znajdują się błędy w pielęgnacji zwierząt, albo zupełny jej brak. Innym dość istotnym czynnikiem sprawczym może być obecność pasożytów zewnętrznych (na przykład świerzbowca). Czasami przyczyniają się także do tego grzybice skóry. Niewątpliwie najbardziej uciążliwą przyczyną zmian skórnych, nie tylko w okolicy brody, jest alergia. Może to być zarówno alergia pokarmowa, jak i kontaktowa. Najważniejsze jest w tym przypadku zlokalizowanie czynnika wywołującego reakcję nadwrażliwości. Niekiedy wypryski czy zaskórniaki są wynikiem zaburzenia rogowacenia naskórka lub nadmiernej produkcji łoju. Zaskórniaki powstają na skutek wypełniania mieszków włosowych nadmierną ilością keratyny.

Brak jest jakichkolwiek predyspozycji rasowych czy wiekowych do wystąpienia tego typu schorzenia. Wiek i płeć także nie odgrywają tutaj istotnej roli. Oczywiście koty chore i starsze mają większe szanse na wystąpienie tego typu zmian.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu