Choroby kotów

28.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów


Na co zwrócić uwagę?

Istotne jest, aby podczas konsultacji weterynaryjnej móc podać jak najwięcej szczegółów dotyczących zachowania naszego pupila. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to kiedy kot kaszle, czy te ataki nasilają się w określonych porach dnia (np. wieczorem) lub po wysiłku. Czy kaszel jest napadowy, czy jest to tylko pokasływanie? Ważny jest także dźwięk jaki kot wydaje podczas kasłania – syczy czy bardziej charczy i czy potem przełyka ślinę?

Jeżeli mamy w domu więcej niż jedno zwierzę to trzeba się zastanowić czy któreś z nich ostatnio nie przechodziło jakiejś infekcji dróg oddechowych mogącej spowodować objawy kaszlu u drugiego osobnika. Ważne jest, aby mieć pod kontrolą wszystkich pupili i obserwować czy u innych zwierząt wystąpią podobne objawy. Jeżeli taka sytuacja będzie mieć miejsce oznacza to, że mamy do czynienia z infekcją bądź wszyscy nasi ulubieńcy nie tolerują np. nowego odświeżacza powietrza lub detergentów używanych w domu.

Ważne jest także prowadzenie właściwej profilaktyki przeciw pasożytniczej, szczególnie w przypadku posiadania kilku zwierząt pod jednym dachem. Zarobaczenie bowiem może objawiać się uporczywym kaszlem, a czworonogi mieszkające razem mogą nawzajem się zarażać. Istotne jest odrobaczanie i odpchlenie wszystkich pupili w jednym czasie.

Niezależnie od przyczyny ataków kaszlu niezbędna będzie konsultacja lekarsko-weterynaryjna.

Nie próbuj działać sam!

Nie wolno próbować leczyć kota na własną rękę. Można spowodować więcej szkody niż pożytku. Leki przeznaczone dla ludzi nie są wskazane do stosowania w przypadku zwierząt. Należy o tym pamiętać i zdawać sobie sprawę z ryzyka jakie niosą takie specyfiki. Inną sprawą jest także nieumiejętne dawkowanie ludzkich leków w przypadku użycia ich dla czworonogów.

Nie lekceważ objawów kaszlu i nie próbuj przeciwdziałać im sam. Udaj się do weterynarza. On postawi trafną diagnozę i rozpocznie leczenie. Stosuj się do wszelkich zaleceń lekarza. Nie podawaj podczas leczenia żadnych innych leków oprócz tych, które zalecił lekarz prowadzący.

Pamiętaj, od tego jak będziesz postępować zależy powrót do zdrowia twojego ulubieńca.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu