Choroby kotów

28.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Kaszel nie jest zjawiskiem fizjologicznym, jest reakcją obronną organizmu powstałą na skutek czynnika drażniącego. Każdorazowo powinien przykuć naszą uwagę, ponieważ może być objawem wielu chorób lub czynników powodujących podrażnienie układu oddechowego. Zawsze w takich przypadkach niezbędna będzie wizyta u lekarza weterynarii.

Co powoduje kaszel?

Przyczyn kaszlu jest całe mnóstwo. Przede wszystkim należy brać tu pod uwagę choroby układu oddechowego, a także możliwość zadławienia się i obecność ciała obcego w tchawicy lub przełyku.

Jeżeli stwierdzimy, że ataki często się powtarzają powinniśmy spróbować ustalić ich przyczynę. Źródłem nie zawsze musi być jednostka chorobowa. Czasami drażniący wpływ na układ oddechowy wywierać może dym papierosowy. Palacze, którzy są posiadaczami kotów powinni o tym pamiętać.

Podobnie działają wszelkie środki czystości, świeżo położone farby czy lakiery. Może się zdarzyć tak, że kot jest uczulony na silnie kwitnące kwiaty czy intensywny zapach perfum. W takich przypadkach pomoc jest prosta – należy usuną substancję drażniącą.

Jeśli mimo usunięcia czynnika kot nie przestaje kaszleć należy udać się do gabinetu weterynaryjnego celem ustalenia przyczyny takiego zachowania zwierzęcia.

Niektóre choroby układu oddechowego objawiające się kaszlem

•    porażenie krtani;
•    zapadnięcie lub zwężenie tchawicy;
•    chłoniak śródpiersia (uciska klatkę piersiową powodując kaszel);
•    zapalenie płuc;
•    robaczyce płuc;
•    zapalenie oskrzeli.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu