Choroby kotów

24.11.2010
autor:  Magda Zielony
kategoria:  Choroby kotów

U kotów, podobnie jak u ludzi, występują grupy krwi. Wyróżniamy je w ilości trzech, a ponadto jeszcze kilka typów o znaczeniu podrzędnym do grup podstawowych.

Grupy krwi

U kotów domowych są trzy grupy krwi – A, B oraz AB. Dominująca w tym środowisku jest grupa A, następna w kolejności jest B i na końcu AB. Różny jest procent poszczególnych grup u konkretnych ras kotów, jednak stwierdzono, że grupa B występuje dość często u kotów perskich i brytyjskich krótkowłosych.

Dominacja grupy A oznacza, iż ze skojarzenia rodziców, którzy mają grupę A i B, zawsze urodzi się potomstwo mające krew A. Tą grupę dziedziczy się zarówno ze zmieszania krwi A z A oraz w przypadku, gdy jedno z rodziców ma grupę A, a drugie B. Rzadko spotykana grupa AB występuje jedynie u ras, które mają dziedziczną krew A i B.

Grupa AB

Jest to krew najmniej pożądana i występuje też najrzadziej. Wynika to nie tylko z działalności hodowców, ale przede wszystkim z tego, że kocięta posiadające taką grupę krwi bardzo często giną w kilka dni po porodzie. Wynika to z faktu, iż w organizmie małych kotów powstaje nietolerancja na przeciwciała anty-B. Na skutek tego krew nie może spełniać swoich funkcji. Zwierzęta stają się coraz słabsze, nie chcą przyjmować pokarmu, zaczynają bardzo szybko chudnąć. Śmierć takich kociąt następuje na skutek uszkodzenia wszystkich narządów wewnętrznych, które nie są w stanie spełniać swoich funkcji.

Po co wiedzieć jaką grupę krwi ma kot?

Jest to dość istotna informacja, nie tylko ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia u potomstwa grupy AB. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których niezbędne będzie przetoczenie krwi naszemu pupilowi. Czasami transfuzja bywa jedyną szansą na uratowanie zwierzęciu życia. Dlatego też warto zastanowić się nad ewentualnym ustaleniem grupy krwi kota. W przypadku bowiem, gdy podana będzie niewłaściwa krew, może dojść do wstrząsu. Taka sytuacja jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Nierzadko bywa przyczyną śmierci wielu zwierząt.
Ustalenie grupy krwi można zrobić podczas rutynowych badań krwi. Nie jest to duży wydatek. Takie badanie jest szybkie, a może okazać się bardzo przydatne w wielu sytuacjach.

Gdzie zbadać grupę krwi kota?

Aby oznaczyć krew naszego pupila należy najpierw poinformować o tym lekarza weterynarii. Musi on bowiem ustalić, czy dane laboratorium posiada niezbędny sprzęt do wykonania tego typu badania. Jednak jeśli dane laboratorium nie dysponuje odpowiednią aparaturą, to zawsze można próbkę krwi przesłać i w ten sposób ustalić grupę krwi.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu