Choroby kotów

21.05.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Choroby kotów

O toksoplazmozie przypominamy sobie zwykle w momencie, gdy ktoś z rodziny spodziewa się dziecka. Większość osób, kojarzy tę chorobę z kotami. By ustrzec się zarażenia ludzie często wyrzucają zwierzęta na bruk. Ale czy jest to jedyny sposób?

Czym jest toksoplazmoza?

Tę tajemniczo brzmiącą chorobę wywołuję pierwotniak Toxoplasma gondii. Jest to niewielkich rozmiarów (raptem 7µm) pasożyt wewnątrzkomórkowy. Pełny cykl rozwojowi przechodzi jedynie w organizmie kota, co oznacza, że może rozmnażać się w jego organizmie, a następnie wydostawać do środowiska wraz z jego kałem w postaci oocyst. U pozostałych zwierząt, w tym też u ludzi, pierwotniak osiedla się w narządach wewnętrznych i na tym etapie kończy swoje wojaże.

Jak dochodzi do zarażenia?

Zwierzęta zarażają się toksoplazmozą wielokrotnie w ciągu swojego życia. Dzieję się to na skutek zjedzenia oocyst znajdujących się w glebie lub surowego mięsa z cystami toksoplazmy. Szczenięta i kocięta mogą zarazić się już w życiu płodowym (pierwotniak przechodzi przez łożysko) lub drogą laktogenną, pijąc mleko zarażonej matki.

Liczne badania wykazały, że procent zarażonych zwierząt zwiększa się wraz z ich wiekiem. Dowiedziono także, że zwierzęta karmione karmą suchą lub z puszek nie są narażone na toksoplazmozę, pod warunkiem, że nie mają możliwości polowania w środowisku na gryzonie, ptaki itp. Ponadto jeśli chodzi o koty, zdecydowana większość, bo aż 90% populacji, wytwarza odporność na toksoplazmozę już po pierwszym kontakcie. Oznacza to, że przy kolejnym zakażeniu koty nie wydzielają już oocyst wraz z kałem do środowiska.

Człowiek może zarazić się toksoplazmozą drogą pokarmową – np. jedząc nie umyte warzywa, zabrudzone glebą, w której znajdują się oocysty, poprzez brudną wodę bądź spożywając surowe mięso (tatar). Najczęściej cysty toksoplazmy stwierdzane są w mięsie wieprzowym, rzadziej w baraninie i wołowinie. Mięso drobiowe jest zupełnie bezpieczne. Bardzo rzadko dochodzi do zarażenia płodu w łonie matki. Odnotowane również sporadyczne przypadki zarażenia po przetaczaniu krwi i transplantacji narządów.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu