Choroby kotów

09.09.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów


Świerzb

Pasożyt ten należy do pajęczaków. U kotów mogą występować aż trzy gatunki świerzbowca. Dwa z nich pasożytują w skórze, a trzeci powoduje zapalenie przewodów słuchowych. Ten ostatni wywołuje najwięcej problemów, szczególnie u młodych kociąt. Do najwcześniejszych objawów inwazji zalicza się ostry świąd, przede wszystkim w okolicy uszu i szyi. Zwierzę nerwowo trzepie głową. W przypadku infekcji tylko jednego ucha, występuje przekrzywienie głowy na jedną stronę. W wyniku drapania się przez zwierzę następują urazy mechaniczne skóry i sierści. Zaobserwować można przerzedzenia sierści oraz strupy i wyłysienia. Leczenie nie należy do prostych i przeważnie jest długie. Czasami takie inwazje nasilają się przy spadku odporności zwierzęcia.

Wszy i wszoły

Wszy pasożytują w podobny sposób jak pchły. Wgryzają się w skórę zwierzęcia i piją krew. Natomiast wszoły odżywiają się martwym naskórkiem. Oba gatunki wywołują podrażnienie skóry i silny świąd. Jest on przyczyna niepokoju zwierzęcia. Mogą być przyczyną miejscowych zapaleń skóry. U kotów jest to niezmiernie rzadki pasożyt.

Profilaktyka

Aby ustrzec się przed inwazjami pasożytów wystarczy regularnie używać środków, które zabezpieczają zwierzę przed nimi. Nie jest potrzebne używanie kilku preparatów. Istnieją specyfiki działające na wszystkie z wyżej wymienionych gatunków. Właściwa ochrona pupila nie jest tylko niezbędna dla niego, chroni nas samych. Nie wolno zapominać, że większość tych pasożytów może bytować na człowieku. Dlatego lepiej zapobiegać niż potem zmagać sie z inwazją niechcianych towarzyszy.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu