Choroby kotów

Kot bez ogona, fot. sxc.hu

26.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Deformacje ogona są spowodowane urazami mechanicznymi lub anomaliami genetycznymi. W przypadku kotów rasowych taka cecha wyklucza je z dalszego rozrodu. Jedynymi rasami w przypadku których zniekształcenia ogona są dopuszczalne, a wręcz pożądane, są Bobtail japoński, Bobtail kurylski oraz Kot z wysp Manx.

Dlaczego to takie ważne?

Zniekształcenia ogona mogą wystąpić u wszystkich kotów. Bez znaczenia jest czy będzie to kot rasowy czy też nie. U kotów rasowych jest to cecha niepożądana (oprócz niektórych ras). Powiedziane jest bowiem, że ogon kota powinien być prosty, a na końcu zaokrąglony, ewentualnie przechodzący w szpic. Gen warunkujący taką anomalię jest genem recesywnym, jednak obciąża on kocią populację. Dlatego takie zwierzęta nie powinny być rozmnażane, aby uniknąć powielenia tej cechy.

U kotów w ogonie aż do jego zakończenia występują kręgi ogonowe, a do jego nasady przebiega rdzeń w postaci włókien nerwowych. Jeżeli deformacja jest niewielka i objawia się jedynie zakrzywieniem końcówki ogona to nie stanowi ona wielkiego uszczerbku na zdrowiu kota. Problem pojawia się w sytuacji uszkodzenia kręgów, niewłaściwie ukształtowane kręgi mogą powodować ucisk na nerwy. Może to powodować zakłócenie ich funkcji. Koty z takimi wadami bardzo często bywają nerwowe i agresywne, wynika to z bólu jaki odczuwają podczas poruszania się.

Urazy mechaniczne

Na ogół rzadko spotyka się mechaniczne uszkodzenie ogona. Około 90% takich przypadków stanowią przytrzaśnięcia kotu ogona drzwiami. Uraz taki może powstać także na skutek przydeptania przez człowieka bądź upadku jakiegoś przedmiotu na ogon.

Może się zdarzyć taka sytuacja, że w wyniku urazu nastąpi amputacja ogona. Wtedy nie jesteśmy w stanie nic już poradzić.

Z reguły złamania ogona goją się samoistnie przez rychłozrost, bez komplikacji i późniejszych następstw. Na złamany ogon nie zakłada się żadnego opatrunku. Kot sam z reguły ogranicza sobie ruch tej części ciała.

Jeśli natomiast mamy kota, który doznał urazu ogona i jest kotem rasowym, którego w przyszłości będziemy chcieli wystawiać i rozmnażać, niezwłocznie powinniśmy udać się do lecznicy weterynaryjnej. Konieczne będzie tutaj wykonanie badania RTG. Niezbędny może okazać się również zabieg chirurgiczny. Istotne jest, aby szybko zgłosić się do lekarza, kiedy uraz jest jeszcze „świeży”. Wtedy mamy największą szansę na sprawne i szybkie leczenie.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu