Choroby kotów

08.09.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Jest to schorzenie ściśle związane z dysfunkcją układu moczowego. Niestety bywa także bardzo uciążliwe dla właściciela. Niekończące się kałuże moczu pojawiające się w domu nie są czymś przyjemnym. Takie zachowanie może mieć wiele przyczyn. Nie należy jednak czekać i zdecydować się na odwiedziny lecznicy weterynaryjnej.

Przyczyny

Do najbardziej błahych powodów znaczenia moczem należy po prostu fakt, że jest się posiadaczem niekastrowanego kocura. W takim przypadku oprócz sprzątania uporczywych plan moczu dochodzi problem pozbycia się zapachu, który jest dość specyficzny. Dość duży kłopot zaczyna się w przypadku, gdy częstomocz wynika z problemów zdrowotnych. Częste oddawanie moczu może być przyczyną wywołane występującym u kotów syndromem urologicznym. Rozwinąć się także może na skutek uszkodzenia i niewydolności nerek. Przyczynia się do tego najczęściej zła dieta oraz bardzo często nadwaga zwierzęcia. Koty otyłe są częściej narażone na infekcję dolnych dróg moczowych. Dzieje się tak z powodu rodzaju karmy jaką przyjmują, a także ilości składników pokarmowych, których nie są w stanie spożytkować.

Objawy

Oczywiście do najbardziej zauważalnych syndromów tej choroby należy częste oddawanie moczu, niekoniecznie do kuwety. U kotek może towarzyszyć temu objawowi krwiomocz. Zwierzęta często odczuwają ból przy oddawaniu moczu. Jeśli jest ono na tle zapalenia, uczucie to jest porównywalne do bólu jaki odczuwają ludzie podczas zapalenia pęcherza. Podczas dużej utraty płynów z organizmu kot zaczyna pić więcej wody. Jest to najczęstszy objaw towarzyszący częstomoczowi. Poza tym może pojawić się niechęć do poruszania się, drażliwość, agresywność, a nawet miauczenie. Wszystkie te objawy są oczywiście efektem bólu. Nieleczony częstomocz może prowadzić do trwałego uszkodzenia układu moczowego, w wyniku czego rozwinie się ogólne zatrucie organizmu. Zwierzęta na tym etapie choroby nie mają praktycznie żadnych szans na wyleczenie.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu