Choroby kotów

27.09.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Jest to choroba metaboliczna związana z zaburzeniem przemian węglowodanów, tłuszczów i białek. Dość często występuje u kotów, szczególnie starszych i otyłych. Rzadko leczenie prowadzi do całkowitego wyzdrowienia, szczególną rolę odgrywa tu dieta i właściwe podawanie insuliny przez właściciela.

Co to jest cukrzyca?

Występują dwa typy cukrzycy. Pierwszy spowodowany jest całkowitym brakiem insuliny. Dlatego tez zwany jest insulinozależnym. Taki stan wynika z destrukcji komórek B wysp trzustkowych. Komórki te produkują insulinę. Jest to niezbędny hormon warunkujący przemianę węglowodanów. Obniża on stężenie glukozy we krwi zwiększając tym samym wchłanianie jej przez komórki mięśni czy wątroby. Wpływa także na gospodarkę lipidową oraz proteinową.

Typ drugi, zwany insulinoniezależnym wywołany jest niewystarczającą sekrecją insuliny lub jej brakiem. Problem nie leży tutaj w braku insuliny, lecz w tym że nie może ona dotrzeć w określone miejsca organizmu lub organizm jest na nią niewrażliwy. Ten rodzaj cukrzycy występuje najczęściej u kotów.

Przyczyny

Najbardziej narażone na wystąpienie cukrzycy są koty powyżej ósmego roku życia. Około 75% zachorowań u kotów to zwierzęta w wieku od 8 do 13 lat. Nie oznacza to jednak, że choroba nie może wystąpić u młodszych osobników. Brak jest jakichkolwiek predyspozycji rasowych do wystąpienia tej choroby, jednak najczęściej zapadają na nią samce.

Cukrzyca dotyka przede wszystkim koty otyłe. Czasami jest wynikiem jakiś innych schorzeń, wikłając ich przebieg. Mogą to być na przykład amyloidoza, zapalenie trzustki oraz nadczynność kory nadnerczy.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu