Choroby kotów

06.09.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Pojawiają się zazwyczaj u młodych kociąt. Ale też największą ich liczbę notuje się w okresie zimowym. Do najczęściej występujących przyczyn powodujących uszkodzenie uszu należą: świerzbowiec uszny oraz zapalenie ucha. Leczenie w obu przypadkach wymaga stałej kontroli weterynaryjnej. Oba schorzenia dają także podobne objawy.

Świerzbowiec uszny

Pasożytuje on w zewnętrznych przewodach słuchowych. Zarażenie następuje przez wzajemny kontakt zwierząt. Koty zarażają się przez wzajemną pielęgnację. Najczęściej ma to miejsce w dużych skupiskach kotów, na przykład schroniskach czy hodowlach. Wywołuje silne zmiany chorobowe. Nie nakłuwa on jednak skóry, odżywia się złuszczonym naskórkiem. Poprzez wydzielanie odpowiednich substancji świerzbowce powodują zwiększoną produkcji woskowiny oraz uczucie świądu. Do najczęstszych objawów inwazji tego pasożyta należą: trzepanie uszami, drapanie uszu. Często koty przechylają głowę na jedną stronę. Z ucha wydobywa się ciemnobrązowa wydzielina. Zwierzę jest rozdrażnione i nerwowe.

Zapalenie ucha

Gdy dochodzi do rozwinięcia na początku występuje zazwyczaj zapalenie jedynie części zewnętrznej ucha, natomiast przy dłuższej infekcji przenosi się na dalsze części. W przypadku zajęcia ucha środkowego bardzo często dochodzi również do uszkodzenia błony bębenkowej.

Do pierwotnych przyczyn zapalenia można zaliczyć zakażenia bakteryjne, grzybicze i drożdżakowe. Bywa to także często objawem nadwrażliwości. W pierwszej kolejności powinna być brana pod uwagę alergia pokarmowa. Alergia na tle kontaktowym raczej nie ogranicza się jedynie do konkretnej okolicy, a dotyczy całej powierzchni skóry.

Objawy schorzenia są bardzo podobne jak w przypadku inwazji świerzbowca. Koty odczuwają silny ból, często trzepią uszami, czasami drapią je. Rozwijające się zapalenie powoduje dość duży dyskomfort. Nieleczenie takiego schorzenia doprowadza do trwałego uszkodzenia narządu i najczęściej utraty słuchu, może nie całkowitej, ale zawsze działa to na niekorzyść pupila.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu