Choroby kotów

19.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

U kotów są bardzo często spotykanym problemem. Podłożem takich patologii są głównie błędy żywieniowe oraz zaniedbanie pupila. Takie działania pociągają za sobą szereg nieodwracalnych zmian w przewodzie pokarmowym. Skutkiem tego są problemu zdrowotne kota. Do najczęściej spotykanych schorzeń należą zapalenie dziąseł, kamień nazębny, ciało obce, zapalenie jelit.

Zapalenie dziąseł

Występują jako zaczerwienienie wokół zębów o rożnym stopniu intensywności. Z reguły objęte procesem są obie strony jamy ustnej. Przyczyna takich zmian bywa rożna. Może to być na przykład wynik choroby wirusowej, urazu mechanicznego lub nadwrażliwości na jakiś czynnik. Czasami jest to wynik predyspozycji genetycznej.

Objawami są przede wszystkim: niechęć do jedzenia lub spożywanie jedynie karm mokrych. Takich, które nie powodują podrażnień zmienionych miejsc. Często takie zapalne zmiany mogą krwawić, towarzyszyć temu może dość nieprzyjemny zapach z pyszczka. Koty mogą próbować pocierać sobie pyszczek łapami.

Leczenie z reguły jest długotrwałe i powinno się zacząć od ustalenia przyczyny choroby. Na czas leczenie niezbędna jest zmiana diety na taką która nie będzie powodować dodatkowych podrażnień dziąseł. Sucha karma jest tutaj niewskazana. Możliwe jest, że nawet po wyleczeniu będą powstawać nawroty choroby. Ma to miejsce w przypadku schorzeń na tle alergicznym.

Kamień nazębny

Powstaje u wszystkich osobników. Jedynym czynnikiem, który może temu zapobiec jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki higieny jamy ustnej. Ważne aby zwierzę dostawało karmę, która pozwoli w sposób mechaniczny ograniczyć odkładanie się płytki nazębnej. Jeśli jednak zauważymy, że zęby naszego pupila są koloru brązowego to znaczy, ze przyszedł czas na czyszczenie zębów. Do objawów towarzyszących temu zalicza się brak apetytu lub utrudnione jedzenie, a w szczególności charakterystyczny nieprzyjemny zapach z pyszczka. Zabieg taki wykonywany jest za pomocą skalera ultradźwiękowego i odbywa się w pełnej narkozie. Po takim usuwaniu kamienia niezbędna będzie odpowiednia terapia antybiotykowa i pilnowanie, aby nie doprowadzić do ponownego powstania takiego problemu.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu