Choroby kotów

21.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Dotyczą one w głównej mierze kotów, które są zaniedbane. Problem ten zdarza się u zwierząt alergików. Wbrew pozorom uszkodzenia łap i pazurów, a właściwie miejsc, gdzie one występowały dotyczą kotów, które zostały ich pozbawione.

Pazury

Pazury są dla kota niezbędną częścią jego ciała. Ma on zdolność chowania ich i wysuwania. Koty posiadają osiemnaście pazurów. Dziesięć w przednich kończynach oraz osiem w tylnych. Rosną one przez całe życie pupila, tak jak ludzkie paznokcie. Dlatego trzeba je regularnie skracać. Potrzeba drapania ma aspekt terytorialny i pielęgnacyjny. W ten sposób zwierzęta zaznaczają swoją obecność w danym miejscu oraz złuszczają martwy naskórek z pazurów. Kot pozbawiony pazurów staje się nieśmiały, bojaźliwy, a czasami nawet przesadnie agresywny w stosunku do właściciela. Dlatego odradza się przeprowadzania tego typu zabiegów. W wielu krajach są one zakazane i uznawane za niehumanitarne.

Problemy z pazurami i łapami mogą być wynikiem stresu. Zwierze będąc w silnym napięciu próbuje jakoś je rozładować. W tym celu właśnie nerwowo liże lub obgryza niektóre części ciała. Są to najczęściej łapy, bo do nich ma najlepszy dostęp. Warto zastanowić sie nad tym, co powoduje taką reakcję pupila w miarę możliwości usunąć czynnik stresogenny.

Przyczyny

Należą tutaj przede wszystkim infekcje bakteryjny oraz grzybicze. U kotów z nadwrażliwością problem ten wynika z uczulenia na przykład na jad pchli lub jakiś detergent bądź składnik pokarmowy.

Wbrew pozorom uszkodzenia łap i pazurów, a właściwie miejsc gdzie one występowały, dotyczą kotów, które zostały ich pozbawione. Takie zwierzęta nie zdają sobie sprawy z tego że nie posiadają pazurów i chcą ich używać tak jak przed zabiegiem. To powoduje uszkodzenie miejsc, w których kiedyś znajdowały się pazury.

Łamliwość i kruchość pazurów wynika także ze zbyt małej zawartości keratyny. Czasami może to być schorzenie na tle genetycznym. Niedobór cynku w pożywieniu lub niedoczynność tarczycy również mogą spowodować deformację pazurów. Czasami u starszych kotów występuje silny przerost piątego pazura, dlatego należy go wtedy silnie skrócić.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu