Choroby kotów

28.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów


Leczenie

Niezbędna jest wizyta w lecznicy. W celu potwierdzenia diagnozy można wykonać badania bakteriologiczne. Najczęściej jako materiał pobiera się wydzielinę z oczu. Czasami można również wykonać RTG klatki piersiowej, służy to wykryciu zmian w płucach. Jednak w przypadku tej choroby jest to rzadka metoda diagnostyczna.

Przy właściwej opiece, oczyszczaniu oczu i otworów nosowych z wydzieliny oraz dobrym stanie ogólnym kota choroba przebiega lżej. W czasie leczenia niezbędne są kontrolne wizyty w celu stwierdzenia poprawności leczenia. Dużo większy problem stanowią kocięta, które nie maja jeszcze własnej odporności i generalnie są bardzo słabe. U nich zapalenie spojówek jest dość trudne w leczeniu z uwagi na młody wiek.

Chlamydioza ma skłonność do przewlekłego przebiegu. Może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Tak dzieje się w przypadku niewłaściwego leczenia i złej kondycji pupila.

Profilaktyka

Do zarażenia dochodzi najczęściej w dużych skupiskach zwierząt. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest kwarantanna nowych kotów, przybywających do domu czy schroniska. Nie wolno też wypuszczać chorego pupila na dwór, ponieważ stanowi on źródło zakażenia dla innych osobników.

Są dostępne szczepienia przeciwko chlamydiozie. Nie zapobiegają one zakażeniu, lecz łagodzą występowanie objawów i skracają czas trwania choroby. Amerykańska Organizacja Zrzeszająca Specjalistów Chorób Kotów klasyfikuje to szczepienie jako nieobowiązkowe. Szczepionka ta powinna być powtarzana corocznie w celu utrzymania właściwej liczby przeciwciał.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu