Choroby kotów

28.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Jest to choroba bakteryjna powodująca zapalenie dróg oddechowych połączone i spojówek. Może przenosić się na człowieka, choć jest to dosyć rzadkie zjawisko. Często występuje w skupiskach kotów. Najczęściej atakuje młode zwierzęta, lecz nie jest to regułą.

Co wywołuje chlamydiozę?

Przyczyną jest bakteria wewnątrzkomórkowa – Chlamydia psittaci. Namnaża się ona w nabłonku górnych i dolnych dróg oddechowych. Stanowi naturalną florę bakteryjną układu oddechowego, która przy spadku odporności może powodować zachorowania. Jako przewlekłe zakażenie w populacji kociej występuje u około 10% osobników. Okres inkubacji, czyli czas kiedy wystąpią pierwsze objawy od zarażenia to około dziesięć dni.

Czy można się zarazić?

Bakteria ta może zakażać ludzi, choć jest to bardzo rzadkie zjawisko. U człowieka przejawia się głównie lekkim zapaleniem spojówek i nieznacznymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego.

Objawy choroby

Jako pierwsze pojawiają się kaszel i kichanie, następnie dołącza się wypływ z oczu. Kolejnym etapem są trudności w oddychaniu. Może występować łagodne zapalenie nosa, oskrzeli i oskrzelików. Wydzielina z oczu początkowa bezbarwna z czasem zmienia kolor na brązowo-zielony. Nie zawsze procesem chorobowym dotknięte są obie spojówki, często dotyczy tylko jednego oka. Nos kota jest zaklejony wydzieliną z nosa. Może dodatkowo występować brak apetytu, ospałość i światłowstręt.

Zakażeniu mogą ulec także inne układy, lecz najczęściej takie schorzenia przebiegają bezobjawowo.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu