Choroby kotów

01.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Niechęć pupila do przyjmowania pokarmu może mieć wiele przyczyn. Niemniej jednak zawsze powinno nas to zaniepokoić. Jeśli taka sytuacja będzie się przedłużać to konieczna będzie konsultacja weterynaryjna. Z reagowaniem na takie sytuacje nie należny zwlekać, gdyż nasz kot może przypłacić to zdrowiem, a niekiedy nawet życiem.

Przyczyny

Powodem takiego zachowania się kotów może być na przykład nagła zmiana karmy. Szczególnie często niechęć do jedzenia nowego pożywienia występuje u pupili, które były karmione wyłącznie wilgotnym pokarmem. Takie rodzaje pożywienia są przez zwierzęta chętniej spożywane, dlatego nikogo nie powinna dziwić niechęć do jedzenia suchej karmy. Jeśli chcemy nauczyć ulubieńca, aby jadł teraz inny rodzaj pożywienia to nie pozostaje nam nic innego jak poczekać aż zacznie jeść. Nie wolno nam ulegać przeświadczeniu, że nasz biedny mruczuś się zagłodzi i dokarmiać go czymś innym. Na ogół taki problem sprowadza się po prostu do tego, kto dłużej wytrzyma. Niestety najczęściej pierwszy poddaje się właściciel i zaczyna podawać kotu jedzenie, które ten lubi. Trzeba sobie uzmysłowić, że kilkudniowa głodówka mu nie zaszkodzi, a na pewno skłoni do zjedzenia nowej karmy. Trzeba tylko cierpliwie przeczekać okres przejściowy. Przede wszystkim nie ulegać presji naszego pupila.

Inną, o wiele groźniejszą sytuacją w której może wystąpić brak apetytu jest zatkanie przewodu pokarmowego, schorzenia dolnych bróg moczowych bądź dolegliwości innych narządów. Koty często nie chcą jeść ze względu na ból jaki odczuwają. Niekoniecznie musi on dotyczyć przewodu pokarmowego, lecz jego zasięg może być tak duży że powoduje niechęć do przyjmowania pokarmu.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa dość mocno na zachowanie się kotów jest stres. Przestraszony pupil nie będzie chciał jeść. Takie zachowanie może wywołać nagła zmiana miejsca pobytu czworonoga, remont w mieszkaniu bądź wprowadzenie do domu nowego zwierzęcia.

Niechęć do przyjmowania pokarmu, bądź jedzenie bardzo niewielkich ilości jest częste w okresie letnim. Wtedy to zwierzęta ze względu na wysoką temperaturę powietrza same ograniczają sobie spożycie karmy. Także kotki w rui albo kocury, jeśli mają w pobliżu kotkę do krycia, często ograniczają lub w ogóle nie tykają pożywienia. O takich przyczynach także trzeba pamiętać, aby niepotrzebnie nie wpadać w panikę.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu