Choroby kotów

26.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów


Leczenie

Leczenie trwa około czterech tygodni. Głównie polega na terapii antybiotykowej. Należy trzymać zwierzę w ciepłym i suchym miejscu. Wskazane jest również ograniczenie mu ruchu. Dieta pupila pozostaje bez zmian. Stałe wizyty i kontakt z lekarzem weterynarii jest tutaj niezbędny.

Poprawa stanu zdrowia kota powinna nastąpić już w ciągu kilku dni od rozpoczęcia leczenia.

Powikłania

Może się zdarzyć tak, że zwierzę nie wróci w pełni do zdrowia. Czasami uszkodzenia narządów wewnętrznych mogą spowodować wystąpienie innych jednostek chorobowych. Predysponowanym narządem są nerki. U kotów z niewydolnością nerek mogą pojawić się wymioty, biegunka, utrata wagi, częste oddawanie moczu połączone z wypijaniem dużej ilości wody.

Uszkodzenie nerek jest trwałe, dlatego taki kot będzie musiał pozostać pod stałą opieką lekarską. Konieczna jest zmiana karmy i być może podawanie lekarstw.

Zapobieganie

Borelioza jest chorobą rzadko diagnozowaną w przypadku kotów, dlatego też nie prowadzi się u nich profilaktyki szczepień przeciwko chorobie z Lyme. Środkiem zapobiegawczym jest stosowanie preparatów przeciw pasożytom zewnętrznym i tych, które mają na celu odstraszenie kleszczy. Preparaty te nie pozwalają przyssać się kleszczom lub powodują ich szybkie odpadnięcie zanim zdąży on zarazić zwierzę.

Istnieje ogromna liczba takich specyfików. Są one w postaci kropli na kark, spryskiwaczy lub obroży. Można je nabyć w gabinecie weterynaryjnym lub sklepie zoologicznym. Użycie ich jest proste, nie kosztują one wiele, a mogą uchronić naszego pupila przed chorobą, a nam zaoszczędzić niepotrzebnych kosztów leczenia.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu