Choroby kotów

24.09.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Jest to schorzenie układu oddechowego polegające na utrudnieniu oddychania. Przyczyn jest wiele i są one uzależnione w głównej mierze od stanu zdrowia i kondycji naszego pupila. Rasą predysponowaną do tego schorzenia są koty syjamskie. Nieleczona astma prowadzi do niewydolności płuc i serca.

Co to jest astma?

Jest to zapalenie dróg oddechowych przebiegające w formie ostrej lub przewlekłej. Na skutek jego układ oddechowy staje się bardzo podatny na szereg czynników. Czasami może być wynikiem zwężenia światła oskrzeli na skutek ucisku mechanicznego. Takie schorzenie nie zawsze ma charakter odwracalny. Określenie „astma” jest raczej potoczną nazwą schorzeń dających wspólny obraz chorobowy. Obecnie choroby płuc i oskrzeli lub zapalenia oskrzeli określane są mianem – FBD (choroby oskrzelowo-płucne kotów).

Przyczyna

Dokładne podłoże tego schorzenia nie jest znane. Przypuszcza się ze jest szereg czynników, które wpływają na wystąpienie trudności oddechowych. Natomiast do czynników ryzyka możemy zaliczyć dym papierosowy, spaliny samochodowe, środki czystości, a także pasożyty wewnętrzne.

Jednak określenie konkretnego podłoża choroby jest raczej niemożliwe, z tego tez względu leczenie w głównej mierze jest objawowe.

Takie reakcje oddechowe mogą występować również na tle nadwrażliwości. Czasami są wyraźnie związane z konkretną porą roku. Wtedy można podejrzewać, ze pupil cierpi na alergię.  Przyczyną u kotów otyłych jest ich waga, która w znaczny sposób obciąża organizm, a w szczególności układ oddechowy i krążeniowy.

Objawy

Istnieją podstawowe trzy symptomy problemów z układem oddechowym. Są to mianowicie: kaszel, kichanie oraz świsty w czasie wdychania powietrza. Kaszel stanowi aż 80% wszystkich objawów, dlatego takie zachowanie pupila powinno przykuć nasza uwagę. Oprócz tych symptomów może pojawić się dławienie się oraz napady silnej duszności, bywa również ,że oddechy są znacznie przyspieszone i spłycone.

Koty z problemami oddechowymi często usiłują wentylować się przez jamę ustną. Charakterystyczna jest również pozycja, jaką przyjmują takie zwierzęta. Przysiadają z odstawionymi na boki łopatkami i wyciągają głowę przed siebie i do dołu. Tak łatwiej im się oddycha. Pupile oprócz dysfunkcji oddychania mogą przejawiać niechęć do poruszania, ospałość i apatyczność.

Takie zwierzęta częściej śpią i starają się nie przemęczać. Czasami może wystąpić bladość błon śluzowych, będąca wynikiem zaburzenia krążenia i oddychania.

Leczenie i zapobieganie

W czasie leczenia najlepiej zabrać kota ze środowiska szkodliwego. Takim jest na przykład remontowane mieszkanie. Farby i środki chemiczne wpływają również szkodliwie na układ oddechowy i mogą objawiać się kaszlem i dusznościami. Najlepszą profilaktyką chorób dróg oddechowych jest niewystawianie kota na działanie czynników ryzyka, takich jak dymy, spaliny, środki chemiczne oraz ściśle pilnować diety zwierzęcia. Smukłe i szczupłe osobniki łatwiej znoszą leczenie i szybciej powracają do zdrowia. W przypadku czworonogów z nadwagą niezbędne będzie zastosowanie diety niskokalorycznej jako element wspomagający leczenie.

Należy liczyć się z tym, że jest to schorzenie przewlekłe, które wymaga długiego leczenia. Często występują nawroty choroby. Istnieje także niebezpieczeństwo podawania niektórych leków do końca życia pupila.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu