Choroby kotów

20.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów


Leczenie

Jest dość skomplikowane przede wszystkim ze względu na trudność zlokalizowania przyczyny i postawienia właściwej diagnozy. Amyloidoza nie jest bowiem chorobą łatwą do rozpoznania. Najczęściej rasa kota bywa tu cenną wskazówką. Trzeba pamiętać, że podobne objawy chorobowe dają na przykład stany zapalne bądź nowotwory poszczególnych narządów.

Terapia zależy od stanu pacjenta. Im większe uszkodzenie narządów i późniejszą diagnozę, tym trudniej będzie opanować chorobę. Jest to niestety schorzenie, którego przyczyny nie da się usunąć. Można jedynie próbować niwelować skutki choroby. Po opanowaniu dysfunkcji poszczególnych narządów niezbędne będzie przestrzeganie ścisłej diety, którą ustali lekarz weterynarii. Czasami wskazany jest zabieg chirurgiczny w celu usunięcia części wątroby. Wykonuje się to w przypadku pęknięcia jednego z płatów. Niestety mało zwierząt ma szanse na powrót do zdrowia po takim zdarzeniu. W wyniku uszkodzenia wątroby rozwija się niewydolność nerek. To przekreśla szanse na jakiekolwiek możliwości dalszego leczenia kota.

Profilaktyka

W przypadku wystąpienia choroby u kotów rasowych powinny być one wyłączane z hodowli. Takie działanie zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu sie amyloidozy w obrębie danej rasy. Jest to jednak działanie dość trudne do zrealizowania, gdyż choroba występuje w późnym wieku, a w tym czasie dany osobnik może spłodzić bądź urodzić kilkanaście młodych. Jednak jeśli taka sytuacja się zdarzy to należy niezwłocznie poinformować właścicieli potomstwa naszego pupila o możliwości wystąpienia tego typu schorzenia. Ułatwi im to ewentualne wcześniejsze wykrycie choroby. Zwiększy to ogromnie szanse na przeżycie takiego osobnika.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu