Choroby kotów

08.08.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Choroby kotów, Choroby psów

Alergie pokarmowe dotykają coraz większej liczby zwierząt towarzyszących. Szacuje się, że około 6% pacjentów odwiedzających lecznice weterynaryjne w związku z problemami ze skórą, w rzeczywistości jest uczulonych na niektóre składniki pokarmowe. Niestety objawy alergii pokarmowej mogą być dużo poważniejsze.

Czym jest alergia i jak się objawia?

Alergia pokarmowa, czyli inaczej nadwrażliwość pokarmowa, jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego organizmu na jeden lub kilka składników karmy.

U zwierząt objawia się ona najczęściej w postaci zmian skórnych (świąd, wysypka, zaczerwienienie, wyłysienia, łojotok, zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego bądź nawracające zapalenie skóry przestrzeni międzypalcowych), rzadziej zdarzają się zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, zaburzenia perystaltyki jelit, zaburzenia w trawieniu).

Zdiagnozowanie alergii na tle pokarmowym u czworonoga nie jest proste. Najczęściej udajemy się z pupilem do lecznicy w związku z pogorszeniem się stanu jego skóry, zaburzeniami w trawieniu bądź spadkiem masy ciała. Podobne objawy mogą powodować pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne oraz zakażenia bakteryjne. Zanim lekarz postawi diagnozę wykonuje szereg badań, które pozwalają mu wykluczyć inne przyczyny złego stanu zdrowia naszego towarzysza.

Co najczęściej uczula nasze zwierzęta?

Okazuje się, że głównym składnikiem uczulającym jest mięso, które przecież stanowi najbardziej naturalny składnik diety czworonogów. Najczęściej jest to mięso wołowe, następnie drób i jagnięcina. Poza mięsem do wystąpienia alergii przyczynia się nabiał, jaja i soja (stosowana w większości gotowych karm). Pewne znaczenie przypisuje się dodatkom stosowanym w karmach tj. konserwantom i barwnikom.

Coraz częściej mówi się o alergii pokarmowej spowodowanej przez roztocza mączne. Są to pajęczaki, które szeroko występują w środowisku. Rozmnażają się na powierzchni granulek suchej karm. Stanowią problem tylko wtedy, gdy pies czy kot wykazują na nie nadwrażliwość. W takim wypadku każde spożycie posiłku (suchej karmy) może spowodować wystąpienie objawów alergii. Przy podejrzeniu tego problemu weterynarz skieruje naszego podopiecznego na testy skórne, w celu potwierdzenia alergii na białko roztoczy.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu