Choroby kotów

08.06.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów


Objawy

W wyniku alergii najwięcej objawów dotyczy skóry. Chodzi przede wszystkim o świąt, który jest raczej mocno odczuwalny. Zwierzęta nie tylko się drapią, zaczynają również gryźć i wylizywać sobie poszczególne części ciała. Są to głównie łapy, szyja i głowa. Na skórze powstają zaczerwienienia o różnej wielkości, wyłysienia, zapalenie uszu. Czasami towarzyszy temu powstawanie ran na skórze w wyniku ciągłego drapania bądź lizania przez zwierzę. Kot zazwyczaj jest podenerwowany i niespokojny. U niektórych zwierząt występuje obrzęk spojówek, biegunka, wymioty.

Leczenie

Niestety jest to schorzenie towarzyszące zwierzęciu do końca życia. Dlatego terapia także jest długa. Polega na wygojeniu się zmian skórnych. Stosuje się leczenie miejscowe oraz ogólne, musi temu jednak towarzyszyć wyeliminowanie czynnika, bądź czynników uczulających. W przypadku alergii pokarmowej jest to zmiana karmy na taką, która nie zawiera tego składnika. Może to być jedzenia przyrządzane w domu lub gotowa sucha lub mokra karma. Wszystko zależy od właściciela. Lekarz weterynarii ustali odpowiednią dietę. Trzeba pamiętać żeby trzymać się jej. Nawet jedno podanie żywienia, które uczula zwierzę może spowodować nawrót choroby.

Profilaktyka

Działania zabezpieczające zwierzę to głównie pielęgnacja, dotrzymywanie terminów szczepień, odrobaczeń oraz odpchlenia. Trzeba pamiętać, ze taki kot jest bardzo wrażliwy i ma osłabiony system odpornościowy. Każda choroba bądź inwazja pasożytnicza może uaktywnić objawy alergiczne, a to z kolei utrudni leczenie, które w przypadkach takich zwierząt wikłane jest zwykle dodatkowymi zakażeniami bakteryjnymi.

Stosowanie odpowiedniej diety i nie podawanie żadnych innych dodatków żywieniowych powoduje, ze zwierzę nie mając kontaktu z czynnikiem uczulającym nie wykazuje objawów chorobowych. W całej terapii i profilaktyce jest to najważniejsze postępowanie.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.3 (6 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu