Gryzonie, króliki

05.05.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Gryzonie, króliki


Chomiki

Chomiki znane są z umiłowania do robienia zapasów – ich worki policzkowe są bardzo elastyczne i potrafią pomieścić duże ilości pożywienia. Właściwa dla nich mieszanka powinna zawierać zboża, kukurydzę, lucernę, suszony groch, nasiona słonecznika, orzeszki ziemne. Ostrożnie podajemy jednak dwie ostatnie pozycje ze względu na dużą zawartość tłuszczu i białka, co predysponuje do wystąpienia zmian skórnych oraz zaburzeń trawienia. Karmienie zielonkami pomaga nam utrzymać chomiki w dobrej formie, a przede wszystkim chroni przed otyłością. Świetnym dodatkiem jest tu marchewka, seler, pietruszka, jabłka, gruszki. Bezwzględnie zabronione są przekąski, jak ciastka i słodycze, gdyż mogą one spowodować zatkanie worków policzkowych. Zjedzenie czekolady natomiast prowadzi do śmierci spowodowanej przez zawarty w niej alkaloid – teobrominę.

Koszatniczki

Bardzo nietypowe pod względem żywienia są koszatniczki – nie są one bowiem w stanie trawić i metabolizować cukrów i węglowodanów, co czyni je bardzo podatnymi na cukrzycę, a ta choroba skraca im życie do 4 lat. Ograniczyć należy im pokarmy zawierające cukry i owoce, zawierające fruktozę. Szkodliwe dla nich są także nasiona słonecznika i kukurydzy, ponieważ tłuszcz i olej powodują u nich szybkie stłuszczenie wątroby. Należy zapewnić im stały dostęp do świeżego siana oraz wody. Bardzo lubią one gromadzić zapasy, dlatego niezbędna jest kontrola ich spiżarni, ponieważ zgniłe pożywienie spowodować może zatrucie.

Szynszyle

Dzikie szynszyle są roślinożercami, ich dieta powinna więc zawierać duży udział włókna – szczególnie wysokiej jakości siana i granulatu. Do zachowania nienagannego wyglądu sierści potrzebują one dodatku kwasu linolowego i arachidonowego, których zawartość w mieszance zawsze należy sprawdzić na opakowaniu, a w razie braku suplementować.

Tak naprawdę nie ma najlepszego sposobu żywienia małych gryzoni, wykazać się tu musimy zdrowym rozsądkiem i przede wszystkich uważnie obserwować naszego pupila i dietę dostosowywać indywidualnie do jego potrzeb.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu