Gryzonie, króliki

fot. sxc.hu

21.05.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Gryzonie, króliki

Króliki są zwierzętami bardzo wymagającymi pod względem podawanego im pokarmu. Aby więc zapobiegać tak często występującym u nich chorobom przewodu pokarmowego musimy zaznajomić się z fizjologią ich trawienia.

Królik jest zwierzęciem roślinożernym, spożywającym w naturze głównie pokarm bardzo bogaty we włókno. Jest to pokarm trudny do wykorzystania, dlatego w rozwoju ewolucyjnym wykształciło się u królika potężne jelito ślepe, zajmujące nawet 1/3 objętości jamy brzusznej. Znajdują się w nim drobnoustroje rozkładające te składniki pokarmowe, które nie zostaną strawione w jelicie cienkim – jest to głównie włókno surowe. Królik wydala dwa rodzaje kału – kał twardy (dzienny) – składający się z nieprzyswajalnych elementów włóknistych oraz kał miękki (nocny) – wydalany po wstępnej fermentacji, który zawiera duże ilości witamin. Zarówno włókno nieprzyswajalne jak i przyswajalne mają bardzo duże znaczenie w żywieniu królika – włókno nieprzyswajalne, choć nie ma żadnych wartości odżywczych warunkuje prawidłowe ścieranie zębów, odpowiednią szybkość motoryki oraz zapewnia królikowi zajęcie. Natomiast włókno ulegające fermentacji w jelicie ślepym (przyswajalne) utrzymuje właściwe pH w jelicie ślepym i zapobiega namnażaniu tam szkodliwych bakterii.

Króliki żywimy inaczej w różnych okresach ich życia. Podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać:

Młode króliki (od 8 tygodnia do 8 miesiąca życia)

Potrzebują one w diecie dużo energii, białka i minerałów. Powinny mieć nieograniczony dostęp do siana i granulatu (są to wysuszone rośliny uformowane w formie wałeczków). Do ich diety należy także zacząć wprowadzać różne warzywa – najlepiej zacząć około trzeciego miesiąca życia. Robimy to stopniowo, obserwując uważnie reakcję królika na nie – najlepiej przez 3 dni podajemy je w objętości około 1 łyżki stołowej i jeżeli wszystko jest w porządku to stopniowo zwiększamy ich ilość. Nawet jeżeli królik zna i lubi niektóre warzywa, takie jak np. kapusta to ze względu na to, że powoduje ona u niego wzdęcia należy podawać ją bardzo ostrożnie. W późniejszym okresie, gdy królik spożywa już regularnie warzywa, to staramy się aby jadł on przynajmniej trzy ich rodzaje dziennie, by pokryć jego zapotrzebowanie. Mogą to być na przykład: marchewka, seler, licie kalafiora, kukurydza, pietruszka, brukselka, brokuły, buraki itp. Oczywiście wszystkie warzywa podajemy umyte i osuszone.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu