Gryzonie, króliki

03.08.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Gryzonie, króliki

Tchórzofretki są coraz częstszymi mieszkańcami naszych domów. Przekonaliśmy się do nich bardzo szybko, gdyż są to wesołe i towarzyskie zwierzęta, nawiązujące szybki i trwały kontakt z wszystkimi domownikami. Wciąż jednak nie wiemy o nich wiele i zdarza się, że np. trzymamy w nieodpowiednich warunkach, co skutkuje znacznym pogorszeniem ich komfortu życia.

Żywienie tchórzofretki

Są to zwierzęta mięsożerne, jednak bardzo chętnie tolerujące wszelkie urozmaicenia. Posiadają bardzo krótki przewód pokarmowy, co wymaga od nas dostarczenia im pokarmu wysokowartościowego i łatwo przyswajalnego. Dobierając go powinniśmy koncentrować się na wysokiej zawartości białka i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, a małej węglowodanów i włókna. Tchórzofretki mają tendencję do chowania jedzenia w różnych zakamarkach domu. Takie zapasy należy na bieżąco usuwać, gdyż zepsute mogą spowodować zatrucie pokarmowe. Pamiętajmy, że fretka je często, ale w małych ilościach, dlatego pokarm musi być dostępny cały czas.

Zawartość białka w pożywieniu powinna wynosić około 35-40% i najlepiej, aby było to białko łatwostrawne, dlatego najkorzystniej, aby było pochodzenia zwierzęcego. Pozwala ono utrzymać na dobrym poziomie ich płodność, a także wpływa pozytywnie na stan skóry i włosa. Niska zawartość białka bardzo negatywnie odbija się na rozwoju młodych osobników.

Tłuszcze powinny również być pochodzenia zwierzęcego. Ich zawartość wahać się może w granicach 20-25%. Stanowią one dla fretek główne źródło energii.

Węglowodany stanowią w ich diecie jedynie uzupełnienie. Dobrze, aby pochodziły z warzyw lub owoców. Balastem dla zwierzaka jest włókno surowe – jego ilość w pokarmie należy zmniejszyć maksymalnie, gdyż obniża pobieranie karmy i spowalnia jej wędrówkę przez przewód pokarmowy. Woda powinna być dostępna bez ograniczeń – fretki wypijają jej około 75-100 ml dziennie.

Dostępne są gotowe karmy komercyjne dla fretek, różniące się bardzo od karm dla kotów i psów – ich jakość jest jednak różna, w zależności od surowców, z jakich jest produkowana. Wybierając ją musimy wykazać się zdrowym rozsądkiem i uważnie ocenić skład podany na opakowaniu. Obserwujemy także fretkę – jej wygląd jest dla nas wskaźnikiem jakości karmy. Przy podawaniu tego rodzaju pokarmu zbędne jest dodatkowe stosowanie suplementów. Pokarm gotowy podajemy w ilości określonej przez producenta.

Decydując się na samodzielne przygotowywanie karmy dla fretki pamiętajmy aby była w miarę możliwości jak najbardziej urozmaicona. Stanowić powinien ją pokarm w 80% pochodzenia zwierzęcego i w 20% roślinnego Do przygotowania możemy użyć: mielonej wołowiny, drobiu, podrobów, kaszy, makaronu, warzyw drobno pokrojonych, ryb. Karma taka powinna być zawsze świeża. Fretka powinna zjadać jej około 200-250 g, jednak ilość jest zależna od płci, stanu fizjologicznego, wieku, kondycji czy pory roku.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu