Gryzonie, króliki

21.05.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Gryzonie, króliki


Wyposażenie

Dobrą ściółką są dla królików trociny, sprawdzają się także pelety – ekstrudery drewniane, na których króliki często trzymane są w sklepach zoologicznych. Trociny nie są najlepszym rozwiązaniem dla królików angorskich, gdyż wplątują się w sierść, co daje nam dużo dodatkowej pielęgnacji. Bardzo przydatna w klatce jest kuweta, wypełniona żwirkiem albo peletami, króliki chętnie z niej korzystają, pozwala nam to łatwiej utrzymywać czystość w klatce.

Niezbędnym wyposażeniem każdej klatki jest miseczka i poidełko. Miska dobrze, żeby była stabilna, wykonana z nietoksycznego materiału. Może być umocowana na haczykach do ściany klatki i najlepiej, aby były to dwie osobne miski na pokarm suchy i mokry, którą codziennie myjemy. Poidełka bardzo dobrze sprawdzają się smoczkowe, gdyż woda w miseczkach jest często przez króliki rozlewana i brudzi ściółkę. Powinna być ona stale dostępna dla zwierzęcia. Podstawę diety królika stanowi siano, musimy więc zapewnić je najwyższej jakości i odpowiednio podane - sprawdzają się tu specjalne paśniki lub kratki na siano. Montując je musimy upewnić się, że siano jest łatwo dostępne i królik nie ma problemu z pobieraniem pokarmu.

Wyposażenie dodatkowe, takie jak domki, zabawki powinno być dla naszego malucha przede wszystkim bezpieczne, więc najlepiej wykonane z drewna, nie pokryte farbą. Dodatkowo królik ściera sobie na nich podczas zabawy zęby, co utrzymuje jego zgryz w dobrej formie. Lubią one także elementy ruchome, za którymi chętnie kicają po klatce, takie jak kulki drewniane lub wykonane ze sprasowanego siana.

Sprzątanie klatki

Jest to sprawa bardzo indywidualna dla każdego królika – jeżeli załatwia się on do kuwety to opróżniamy ją codziennie, a resztę klatki sprzątamy według potrzeby. Jeżeli królik załatwia się w rogu klatki bez kuwety to porządek powinniśmy robić codzienne. Woda jeżeli stoi w miseczce powinna być wymieniana codziennie, a w okresie letnim nawet kilka razy w ciągu doby. Tak samo postępujemy z miseczką na jedzenie mokre i jego resztkami, które powinniśmy usuwać z klatki codziennie.

Wybieg

Jeżeli mamy taką możliwość to ideałem byłoby, gdyby w ciepłych miesiącach królik mógł przebywać na świeżym powietrzu. Najlepiej zrobić wtedy dla niego przesuwane ogrodzenie o wielkości około 100x100 cm, które możemy przestawiać razem ze zwierzęciem. Powinno ono być na tyle wysokie, aby uniemożliwić jego ucieczkę i nie powinno stać w bezpośrednim słońcu, ani na mokrej trawie. Królik trzymany w domu nie powinien zostawać w takim ogrodzeniu na noc na dworze i w dzień także powinniśmy mieć go stale pod kontrolą – pamiętajmy że jest to zwierzę praktycznie bezbronne w starciu z drapieżnikiem jakim jest dla niego np. ciekawski kot czy pies.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu