Gryzonie, króliki

21.05.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Gryzonie, króliki

Bardzo często zakup królika jako zwierzęcia towarzyszącego dokonywany jest pod wpływem impulsu. Później w domu zaczynamy zastanawiać się, czy na pewno był to odpowiedni dla nas wybór i czy możemy zapewnić mu prawidłowe warunki do długiego i zdrowego życia?

Z odrobiną dobrej woli na pewno, należy tylko poznać kilka podstawowych zasad, których musimy przestrzegać planując naszą wspólną przestrzeń w domu.

Klatka i jej ustawienie

Podstawowym elementem, który musimy zapewnić królikowi jest klatka. Nie może to być akwarium, gdyż panowałaby w nim zbyt duża wilgoć tylko musi to być klatka druciana, z plastikowym dnem, zapewniająca utrzymanie odpowiedniego przepływu powietrza. Drewno jest złym materiałem na klatkę, gdyż za mocno chłonie wilgoć, natomiast druciana podłoga kaleczy stopy. Powinniśmy upewnić się, że nie jest ona pokryta toksyczną farbą, gdyż królikom zdarza się gryźć ją. Informacji takiej powinien udzielić nam pracownik sklepu zoologicznego, w której ją kupimy.

Klatka nie powinna być za mała – na pewno większa niż te, w których trzymane są króliki w sklepach, optymalny rozmiar to około 140x60x50cm – jest to wielkość przewidziana na jednego królika. Jeżeli dysponujemy mniejszym wymiarem, wtedy powinniśmy zapewnić królikowi odpowiedni wybieg. Pamiętajmy, że królik pozostawiony w mieszkaniu bez opieki wyrządzić może sobie i otoczeniu wiele szkód – pogryźć np. dywan, kable, książki, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie dla niego zagrodzonego wybiegu na dworze lub w domu, w którym znajduje się on pod naszą kontrolą. Klatka w mieszkaniu powinna być ustawiona w miejscu spokojnym, w którym nie występują przeciągi, nie powinna stać także bezpośrednio obok grzejnika ani w kuchni. Powinien to być pokój w którym często przebywamy gdyż jest to zwierzę bardzo towarzyskie. Niewskazane jest stawianie jej na środku pokoju, zdecydowanie lepiej nasz pupil będzie czuł się w miejscu częściowo zagrodzonym, np. pod ścianą.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu