Gryzonie, króliki

18.08.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Gryzonie, króliki

Mało kto kupując myszkę lub chomika zdaje sobie sprawę tego iż te wydawałoby się mało wymagające zwierzątka potrzebują bardzo ściśle dopasowanego do ich potrzeb lokum oraz jego wyposażenia. Gra toczy się tu o dużą stawkę – nie tylko o ich dobre samopoczucie, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie.

Myszy

Urządzając „mieszkanko” dla myszek mamy bardzo duże pole do popisu dla naszej wyobraźni. Mogą one być trzymane bowiem zarówno w szklanym akwarium, jak i metalowej lub plastikowej klatce. Parametrem bezpieczeństwa, który musi łączyć te bardzo różne schronienia jest odpowiednia wentylacja – zapobiegnie to nieprzyjemnemu zapachowi oraz uniemożliwi rozwój toksycznych pleśni. Zaleca się klatki nie mniejsze niż 45x45x25 cm, oczywiście im większe tym lepsze. Nie polecane są te zbudowane z drewna, gdyż mocz wsiąka w nie głęboko, co uniemożliwia ich prawidłowe czyszczenie.

Drugim bardzo ważnym parametrem jest ściółka – najlepiej sprawdzają się trociny – bardzo dobrze chłoną wilgoć i nie są dla zwierząt toksyczne. Mogą jednak powodować uczulenia i w takim przypadku trzeba je zastąpić czymś innym – np. sianem. Bezwzględnie zakazane są tworzywa sztuczne, które po zjedzeniu przez gryzonie mogą zatkać ich przewód pokarmowy.

Dobra klatka powinna także skutecznie uniemożliwiać ucieczkę, jak i jej próby. Dlatego ostępy między szczebelkami nie powinny być za szerokie, gdyż nawet jeżeli mysz przez nie nie ucieknie, to może się między nimi uwięzić i bez naszej pomocy – np. w nocy udusić się.

Wyposażeniem niezbędnym są miseczki na jedzenie i wodę – należy je bardzo często sprzątać i zawsze opróżniać z resztek jedzenia. Bardzo dobrze sprawdzają się poidełka automatyczne – należy jednak zawsze upewnić się, że zwierzątko potrafi z niego pić. Jeżeli w sklepie zoologicznym od urodzenia pojone było inaczej może nie potrafić z niego skorzystać, jednak przy odrobinie naszej cierpliwości i wrodzonej ciekawości myszki bardzo szybko uczą się go używać. Wyposażenie dodatkowe klatki, które stanowią różnorodne zabawki (domek, kołowrotek, tunele) jest dowolne, należy jednak mieć pewność, że wykonane są one z nietoksycznych materiałów, kołowrotek jest „pełny” – tzn. nie ma pustych przestrzeni między szczebelkami, w których mogłaby się zaklinować nóżka myszki.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu