Gryzonie, króliki

31.05.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Gryzonie, króliki

Szynszyle są bardzo ruchliwymi zwierzątkami. Jeśli chcemy by cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją psychiczną musimy stworzyć im odpowiednie warunki.

Klatka

Wybierając klatkę dla szynszyli powinniśmy kierować się zasadą – im większa tym lepsza. W sklepach znajdziecie klatki przeznaczone specjalnie dla szynszyli, najczęściej mają one zamontowane dwie półki wypoczynkowe. Takie klatki zapewniają minimum ruchu. Jeśli możecie poświęcić swoim szynszylom więcej przestrzeni proponuje zbudowanie własnoręcznie większej klatki.

Zwróćcie uwagę na pręty klatki. Przerwy między nimi nie mogą być za szerokie, zwłaszcza jeśli planujecie w przyszłości rozmnażać szynszyle. Maksymalny rozstaw prętów nie powinien przekraczać 15 mm.

Drzwiczki muszą być na tyle duże, żeby można było przez nie swobodnie wkładać i wyjmować miski. Jeśli nie chcecie, by wasze zwierzątko prowadziło nocne eskapady po całym domu lepiej od razu zabezpieczcie je dodatkowym zamknięciem. Świetnie nadają się do tego karabińczyki, które znajdziecie w sklepie zoologicznym.

Istotnym elementem klatki jest jej dno. Najwygodniejsze jest dno w formie wysuwanej szuflady. Jej zalety dostrzeżecie podczas sprzątania klatki. Dostępne są plastykowe lub wykonane z ocynkowanego metalu. Osobiście polecam te drugie, ze względu na większą trwałość. Plastykowe mogą okazać się niebezpieczne dla naszego ciekawskiego gryzonia, gdy wpadnie na pomysł gryzienia go i połknie plastykowy fragment. Można też wybrać klatki z dnem siatkowym, przez które odchody spadają do niżej zamocowanej szuflady. Pomagają one dłużej utrzymać czystość, ale przyczyniają się do powstawania urazów łapek.

Miejsce ustawienia klatki nie może być przypadkowe. Szynszyle są zwierzątkami szczególnie aktywnymi nocną, dlatego nie polecam ustawiania klatki w sypialni. W ciągu dnia odpoczywają, dlatego trzeba zapewnić im spokój, w innym wypadku prędzej czy później odbije się to na ich zdrowiu. Nie stawiajcie klatki bezpośrednio na podłodze, szynszyle są bardzo wrażliwe na przeciągi. Lepiej ustawić ją na podwyższeniu. Aby zapewnić im odrobinę prywatności możecie postawić klatkę w kącie, tak aby z dwóch stron otaczała je ściana. Jeśli nie macie takiej możliwości możecie przymocować kawałek sklejki do jednego boku klatki. Ważne, żeby klatka nie stała blisko kaloryfera ani okna, zwłaszcza latem.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu