Gryzonie, króliki

Świnka morska, fot. sxc.hu

21.07.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Gryzonie, króliki

Jeśli planujesz zakup świnki morskiej już teraz powinieneś pomyśleć o przygotowaniu dla niej odpowiedniego lokum. Na rynku dostępna jest masa akcesoriów przeznaczonych dla gryzoni. Aby uchronić się przed zakupem niepotrzebnych rzeczy proponuje zapoznać się z poniższym teksem.

Klatka czy terrarium?

To pierwsze pytanie jakie pojawia się podczas wizyty w sklepie zoologicznym. Zdecydowana większość hodowców opowiada się za klatką. I mają rację. Akwaria (terraria) nie sprawdzają dla świnek. Po pierwsze ograniczają cyrkulację powietrza, co jest bardzo niekorzystne dla zdrowia świnek, zwłaszcza podczas upałów. Po drugie są bardziej kłopotliwe w utrzymaniu. I po trzecie ciężko w nich zamontować poidełko, paśnik, czy kolbę.

Skoro juz odrzuciliśmy terrarium musimy zastanowić się jak duża powinna być klatka? Właściwie zależy do czego ma służyć. Jeśli chcemy by nasza świnka chodziła swobodnie po domu, a klatka ma być tylko miejscem odpoczynku wybierzmy mniejszą, jednopoziomową klatkę. Przyjmuję się, że dla jednej świnki wystarczy klatka o wymiarach 40x80 cm. Jeśli jednak zwierzątko ma spędzać w zamknięciu większość dnia postarajmy się, aby klatka umożliwiła mu swobodne poruszanie. Możemy wybrać klatkę o dużej powierzchni lub mniejszą ale dwupoziomową, w zależności ile miejsca możemy na nią przeznaczyć. Przy zakupie zwróćcie uwagę na pręty. Nie mogą być zbyt cienkie, żeby świnka ich nie przegryzła i nie powinny być pokryte farbą. Może się zdarzyć, że nasz prosiaczek gryząc dranki połknie odpryśnięte kawałki farby. Zwykle nie kończy się to dobrze dla jego zdrowia.

Oglądając klatkę zwróćcie też uwagę na drzwiczki - muszą być na tyle duże żebyście bez kłopotu mogli wyjąć z niej dorosłą świnkę. Sprawdźcie też czy nie otwierają się zbyt łatwo.

Dla własnej wygody warto wybrać klatkę, której dno można zdejmować w całości. Dobrze jeśli boki dna są wysokie i zabudowane, wtedy ściółka nie wysypuje się poza klatkę.

Ważny jest także wybór miejsca, w którym chcecie umieścić klatkę. Można ją ustawić na podłodze lub wyżej - na stoliku lub szafce. Dobrze, gdy jednym bokiem przylega do ściany, świnka ma wtedy swój „cichy kącik”, w którym może odpocząć. Najważniejsze jest unikanie przeciągów (nie ustawiajcie klatki przy drzwiach lub oknie) oraz przegrzania (kaloryfer).


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu