Gryzonie, króliki

06.08.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Gryzonie, króliki

U samic tchórzofretki pierwsza ruja występuje między 4 a 10 miesiącem życia. Fretki udomowione, tak jak i koty pozostające pod wpływem sztucznego oświetlenia w domu, czasem zmieniają swój okres rozrodczy z sezonowego – trwającego fizjologicznie od marca do września – na całoroczny.

Dojrzałość płciową fretki uzyskują w wieku 8-10 miesięcy i jest to najczęściej następna wiosna po urodzeniu. Manifestuje się ona u samców wyraźnym powiększeniem jąder, natomiast u samic wystąpieniem pierwszej rui. Samica w rui charakteryzuje się obrzmiałym, przekrwionym sromem i intensywniejszym zapachem. Jeżeli nie zostanie ona pokryta to ruja utrzymuje się zwykle do 6 tygodni, a następnie samica rozpoczyna okres międzyrujowy, w którym obrzęk powinien ustąpić. Okres ten trwać powinien około 6 tygodni i jego zakończenie manifestowane jest wystąpieniem kolejnej rui. Jeżeli nie występują przerwy między rujami to jest to ruja permanentna, bardzo niebezpieczna dla samicy. Dlatego też, jeżeli nie planujemy przeznaczyć samicy do rozrodu, powinniśmy bezwzględnie ją wysterylizować.

Ciąża

Ciąża trwa u fretek 41-42 dni. W tym czasie dbamy o to, aby samica otrzymywała odpowiedni pokarm. Szczególnie istotne jest to w ostatnim trymestrze, kiedy to niedobór energii doprowadza u samicy do bardzo groźnego w skutkach stłuszczenia wątroby. Samica w czasie ciąży powinna mieć zapewniony spokój. Pod koniec ciąży możemy zauważyć wyraźnie powiększony brzuch oraz zmniejszenie aktywności ruchowej. Ok. 30 dnia zaczyna ona budować gniazdo i wtedy też należy przygotować jej odpowiednie miejsce do porodu. Powinna to być miękko wysłana budka, w której samica często sama dodatkowo robi „przemeblowanie” – ścieli od nowa posłanie, wyrzuca elementy, które jej się nie podobają. Bezpośrednio przed porodem samica zaczyna szukać samotności, jest senna i czasami rozdrażniona. U fretek występuje także ciąża urojona – rozwija się ona najczęściej, gdy dojdzie do owulacji bez skutecznego pokrycia. Trwa ona zwykle tyle ile normalna ciąża i samodzielnie ustępuje.

Poród

Poród trwa około 2-3 godzin i najczęściej odbywa się wczesnym rankiem lub w nocy. Fretki rzadko wymagają interwencji przy porodzie, bądźmy jednak czujni w terminie zbliżających się narodzin, aby w razie potrzeby zdążyć zainterweniować u lekarza.

Miot liczy średnio 8 młodych o masie 8-10 g i długości 6-7 cm. Nie powinniśmy ich ruszać przez pierwsze dni. Szczenięta bezpośrednio po porodzie same szukają sutka i rzadko muszą być sztucznie dokarmiane. Największe straty dotykają miot w ciągu pierwszych czterech dni życia i mogą wynosić około 10%.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu