Gryzonie, króliki

10.06.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Gryzonie, króliki


Utrzymanie szynszyli

Są to zwierzęta, które w warunkach naturalnych tworzą kolonie, dlatego też zdecydowanie zaleca się utrzymywanie ich w parach lub grupach. W Niemczech utrzymywanie ich pojedynczo jest nawet zabronione, ze względu na przepisy o ochronie zwierząt. Można utrzymywać razem osobniki jednej płci, jednak samce najlepiej jest wykastrować, aby zapobiec walkom o hierarchię w stadzie. Są to zwierzęta bardzo ruchliwe i zwinne, znakomicie się wspinają. Klatka dla pary powinna mieć minimalna wielkość 120x100x100 cm i przy takiej wysokości powinna być piętrowa. Jeżeli jest ona parterowa to wtedy wysokość jej nie powinna przekraczać 45 cm. Najlepiej jeżeli jest ona wykonana z grubego drutu, po którym będą się ona wspinać. Drut nie powinien być pokryty tworzywem sztucznym gdyż przy jego obgryzaniu wystąpić mogą problemy trawienne. W klatce bezwzględnie znaleźć powinno się miejsce do kąpieli piaskowej z odpowiednim piaskiem, wymienianym minimalnie co 3-4 tygodnie i zaciemnione kryjówki do spania, najlepiej jako drewniane domki o wielkości około 25x25x25 cm – pamiętajmy, że na każde zwierzę powinien przypadać osobny domek. Elementy drewniane w klatce nie powinny być pokryte żadnym lakierem, gdyż na pewno będą obgryzane.

Szynszyle są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę, najlepiej czują się w temperaturze 10-15°C, powyżej 25°C szybko stają się wrażliwe na udar cieplny. Pomieszczenia gdzie przebywają powinny być dobrze wentylowane i oświetlone, jednak zdecydowanie nie lubią one przeciągów.

Żywienie szynszyli

Szynszyle całą dobę powinny mieć dostęp do siana, jednak ich karmienie główne może mieć miejsce raz dziennie, najlepiej wieczorem o stałej porze lub dwa razy dziennie, wtedy dodatkowo karmimy je rano. Może to być granulowana, pełnoporcjowa karma, składająca się zwykle z rozdrobnionego siana, lucerny, zboża, melasy. Dorosła szynszyla zjada średnio 20 g karmy dziennie. Chętnie zjadają one także suszone owoce, ale nie powinny one być kandyzowane. Świeże owoce i warzywa wprowadzamy bardzo ostrożnie, po uprzednim przyzwyczajeniu zwierząt do tego typu pokarmu i może to być niewielka cząstka jabłka lub marchewki raz w tygodniu. Jako smakołyk mogą być podawane rodzynki, jednak nie dajemy ich więcej niż 1-2 dziennie. Świeża woda powinna być dostępna całą dobę i zmieniana codziennie.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.6 (5 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu