Gryzonie, króliki

15.09.2010
autor:  Katarzyna Palmowska
kategoria:  Gryzonie, króliki

Co jedzą szczury? Jak je karmić żeby zwierzęta były zdrowe i niczego im nie brakowało? Podobno szczury, które chociaż raz jadły mięso są agresywne i gryzą! Czy to prawda?

Jadłospis dzikiego szczura

Dzikie szczury w swoim naturalnym środowisku są zwierzętami wszystkożernymi. Innymi słowy jedzą wszystko, co znajdą i co da się zjeść. Wszystkożerność jest cechą, która pozwoliła tym zwierzętom zaadaptować się do trudnych warunków środowiskowych, dzięki czemu dziś są jednymi z najlepiej przystosowanych zwierząt żyjących obok człowieka. Podstawą szczurzej diety są nasiona, jak również owoce i warzywa. Te elementy uzupełniane są białkiem zwierzęcym, którego dostarczają larwy lub osobniki dorosłe owadów czy inne bezkręgowce. Oznacza to, że przypadkowo znaleziona dżdżownica stanowi dla szczura pełnowartościową przekąskę, którą na pewno nie pogardzi.

Jak karmić szczura domowego?

Domowe szczury również nie są zbyt wybredne, jeśli chodzi o żywienie. Oczywiście każdy osobnik będzie miał swoje ulubione smakołyki, które będzie wybierał i zjadał w pierwszej kolejności, a na niektóre rzeczy nawet nie zwróci uwagi. Aby zwierzę było zdrowe, oprócz tego, by karma była pełnowartościowa, ważnym jest, żeby była czysta, niezanieczyszczona moczem ani kałem, a owoce i warzywa były dobrze umyte i świeże.

Karma ziarnista

Bazą pokarmową naszych pupili, powinna być karma ziarnista, do której będą miały stały dostęp. Może ją stanowić komercyjna mieszanka przygotowana specjalnie dla szczurów, ale równie dobre są mieszanki dla królików, świnek morskich czy innych gryzoni. Przed kupnem takiej karmy warto przeczytać jej skład, a jeśli pozwala na to opakowanie dokładnie się jej przyjrzeć. Mieszanki „z niższej półki” oparte są głównie na pszenicy i oprócz niej wiele w nich nie znajdziemy. Dla urozmaicenia składu warto zrobić mix mieszanek dla gryzoni, z niewielką ilością mieszanek dla dużych ptaków, zawierają one duże ilości różnego rodzaju prosa, które są chętnie zjadane przez szczury. Dodatkowo można dorzucić trochę płatków owsianych lub kukurydzianych.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu