Gryzonie, króliki

09.09.2010
autor:  Katarzyna Palmowska
kategoria:  Gryzonie, króliki

Mysz czy chomik? Parę słów na temat myszoskoczków.

Pochodzenie

Mówiąc o myszoskoczku, mamy na myśli myszoskoczka mongolskiego zwanego też suwakiem mongolskim lub gerbilem. Jeszcze niedawno uważano, że myszoskoczki są bliżej spokrewnione z chomikiem niż z myszą i dlatego zaliczano je do rodziny chomikowatych. Podważyły to badania genetyczne i wedle dzisiejszej systematyki myszoskoczki stanowią podrodzinę rodziny myszowatych. Gerbil trafił do hodowli w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dzięki niewielkim wymaganiom hodowlanym od tamtej pory stał się popularnym zwierzątkiem domowym.

Biologia

Myszoskoczki to nieduże zwierzątka. Ich ciało osiąga wielkość ok. 10 cm, drugie tyle stanowi ogon. Jest on bardzo charakterystyczny. W odróżnieniu od myszy, ogon myszoskoczka jest owłosiony, zakończony kępką włosów w postaci pędzelka. Przednie łapki są krótsze niż tylne, które są wydłużone i porośnięte od spodu sierścią stanowiącą izolację od gorącego podłoża. Taka budowa kończyn umożliwia zwierzętom szybkie poruszanie za pomocą skoków (stąd myszoSKOCZEK).

W naturze sierść myszoskoczków jest w kolorze szaro-złocistym, w zależności od środowiska, w jakim żyje. Na brzuchu jest jaśniejsza, często biała. W warunkach hodowlanych można spotkać różnego rodzaju odmiany barwne.

Żywią się roślinami, głównie nasionami, ale również liśćmi i korzonkami. Nie pogardzą też owadem czy innym bezkręgowcem. Tak jak u wszystkich gryzoni, siekacze myszoskoczka rosną całe życie i wymagają systematycznego ścierania.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu