Gryzonie, króliki

27.09.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Gryzonie, króliki

Te małe, ciekawskie gryzonie są wspaniałymi towarzyszami zabaw. Doskonale nadają się jako zwierzątka dla dzieci oraz bardziej dojrzałych hodowców. By móc cieszyć się ich towarzystwem przez długi czas należy poznać ich potrzeby i zwyczaje. W tym artykule omówione zostaną pokrótce podstawowe wymagania koszatniczek względem lokum.

Klatka dla koszatniczki

Najbardziej odpowiednim mieszkankiem dla koszatniczek jest klatka. Akwaria nie zapewniają im tylu atrakcji (możliwość wspinania się po drankach) co metalowa klatka. Poza tym w szklanym naczyniu jest zbyt mała cyrkulacja powietrza i trudniej w nim utrzymać czystość.

Dranki metalowej klatki nie powinny być pokryte żadną farbą czy tworzywem. Gryzonie szybko rozprawiłyby się z nimi, co z pewnością nie wyszłoby im na zdrowie. Odstępy między poszczególnymi drankami nie powinny przekraczać 2 cm. Jeśli planujecie w przyszłości powiększyć koszatniczą rodzinkę odstępy te powinny być mniejsze, by młode nie uciekały z klatki. Najlepiej by kuweta klatki również była wykonana z metalu (będzie trwalsza) i wysoka, by zwierzątka podczas zakopywania w ściółce różnych rzeczy nie wysypywały jej na zewnątrz.

Klatkę z koszatniczkami należy ustawić w miejscu nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz z dala od przeciągów. Zwierzątka najlepiej czują się w temperaturze 20oC lub nieco niższej.


Podłoże

Dla koszatniczek odpowiednie będą podłoża takie same jak dla szynszyli czy świnki morskiej. Godne polecenia są granulki, które na dłużej zapewniają czystość w klatce oraz absorbują przykry zapach moczu. Alternatywą dla granulek są trociny. Nie powinno się stosować trocin z drzew iglastych ze względu na zawartość silnie drażniących olejków eterycznych. Poza tym przy wyborze trocin należy zwracać uwagę na stopień ich czystości i zapylenia, które często są powodem przeróżnych schorzeń tych gryzoni.

Aby zapewnić zwierzątkom odrobinę rozrywki na spód klatki można wrzucić garść sianka lub papierowe ręczniki w których gryzonie będą mogły się zakopywać i wiercić.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu