Gryzonie, króliki

23.08.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Gryzonie, króliki

Koszatniczka (Octodon degus) jest gryzoniem, spokrewnionym z szynszylą, świnką morską i królikiem. Pochodzi z Chile, tam żyje na równinach w miejscach osłoniętych krzewami, gdzie może kopać w ziemi nory i korytarze.

Koszatniczki przebywają w licznych koloniach, są bardzo towarzyskie. Z tego też powodu nie powinny być trzymane osobno, gdyż są wtedy bardzo podatne na stres i zakażenia. Najlepiej sprawdza się utrzymywanie pary samic, jednak muszą one być połączone w młodym wieku, a najlepiej jeżeli pochodzą z jednego miotu. Jeżeli utrzymujemy samicę z samcem to dobrze jest samca wykastrować. Bardzo łatwo oswajają się z człowiekiem i są dla niego bardzo przyjaźnie nastawione. Są zwierzętami prowadzącymi dzienny tryb życia.

Biologia

Dorosłe osobniki są długości około 15 cm z 15 cm ogonem. Ich umaszczenie jest brązowe, z jaśniejszym brzuchem. W niewoli żyją przeciętnie 5-9 lat. Podobnie jak inne gryzonie posiadają zęby z otwartymi korzeniami, co zapewnia ich ciągły wzrost. Muszą więc być one ciągle ścierane. Siekacze mają pomarańczowo zabarwioną przednią powierzchnię.

Całe ciało pokrywają włosy czuciowe, najwięcej ich znajduje się w okolicach nosa. Mają one znakomicie rozwinięty zmysł wzroku – dowiedziono ostatnio, że dostrzegają one promieniowanie UV. Wcześnie osiągają dojrzałość płciową – nawet w wieku 10 tygodni u samców lub 12 tygodni u samic. Przyjmuje się jednak, że powinien to być wiek 6 miesięcy. Cykl płciowy trwa u nich 30 dni. Długość trwania ciąży wynosi 90-93 dni, rodzą one średnio 5 młodych, które odsadza się od matki w wieku 5-6 tygodni. Młode ze względu na długą ciążę rodzą się dobrze rozwinięte, z otwartymi oczami i wykształconą okrywą włosową. Poród jest szybki, trwa około 45 minut i rzadko dochodzi w nim do komplikacji.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu