Gryzonie, króliki

06.09.2010
autor:  Katarzyna Palmowska
kategoria:  Gryzonie, króliki


Jeśli ktoś posiada zamiłowanie do majsterkowania, może sam zbudować klatkę adaptując starą szafkę. Takie rozwiązanie nie tylko daje dużo większe możliwości aranżacji, ale również doskonale wpasuje się w wystrój pokoju i na pewno spodoba się zwierzakom dużo bardziej niż „stalowe kraty”. Szafka w rzeczywistości nie potrzebuje wielu modyfikacji. Wystarczy pozbyć się szczelin, do których mógłby spływać mocz, z przodu zamontować 10-15 cm listewkę, która zapobiegnie wysypywaniu się ściółki oraz wymienić drzwiczki na nowe, zbudowane z ramy i rozpiętej na niej drucianej siatce. Reszta należy do wyobraźni właściciela.

Klatkę należy postawić w miejscu wolnym od hałasu i przeciągów. Tak, aby z 2-3 stron była osłonięta. Dzięki temu zwierzęta nie będą narażone na czynniki stresowe pochodzące z otoczenia. Ustawienie musi zapewniać dostęp do światła dziennego, ale tak, aby zwierze możliwość każdej chwili miało możliwość skrycia się w cieniu.

Mając już „4 kąty” można się zając umeblowaniem. Zacznijmy od podłogi, którą przykryjemy ściółką. Najczęstszą używaną ściółką dla gryzoni są trociny. Mimo, iż dobrze chłoną wilgoć, nie polecam ich, ponieważ pylą i mogą wydzielać olejki eteryczne, które mogą drażnić drogi oddechowe zwierząt. Niestety tyczy się to również siana, którego szczury chętnie używają do budowy gniazda. Lepszym rozwiązaniem jest pomysł zaczerpnięty od właścicieli fretek, którzy zamiast ściółki proponują przykryć dno klatki skrawkami materiału. Można je łatwo wyprać i użyć ponownie, co zmniejsza koszt utrzymania zwierzaka o koszty ściółki. Dodatkowo stanowią one bardzo dobry materiał do budowy gniazda. Minusem jest pozbawienie zwierząt przyjemności, jaką czerpią z możliwości kopania w ściółce. Z własnego doświadczenia polecam ściółkę dla gryzoni opartą na bazie torfu. Niestety nie jest ona zbyt popularna, dlatego nie można jej dostać w każdym sklepie zoologicznym. Ściółka ta jest najbardziej zbliżona do naturalnego podłoża, dobrze chłonie zapach i wilgoć, stwarza sprzyjający zwierzęciu mikroklimat i można w niej kopać. Stosując taką ściółkę trzeba dodatkowo zadbać o materiał do budowy gniazda. Mogą to być skrawki materiału, papierowe ręczniki czy chusteczki.

Skoro zadbaliśmy o podłogę, trzeba pomyśleć o sypialni. Nie wszystkie szczury sypiają w domkach jednak powinny mieć taką możliwość. Domek pełni również funkcję kryjówki i spiżarni. Domki dla chomików sprzedawane w sklepach zoologicznych są za małe dla szczurów i jeśli będą spełniały swoją funkcję to tylko przez krótki czas, ponieważ bardzo szybko zwierze nie będzie mogło się do niego zmieścić. Lepiej od razu zainwestować w domek przeznaczony dla świnek morskich czy królików. W takim wygodne gniazdko urządzi sobie zarówno jeden szczurek, jak i parka. Nie należy bać się plastikowych domków, ponieważ szczury nie mają w zwyczaju obgryzania ich, tak jak robią to chomiki czy myszy, a plastik łatwiej utrzymać w czystości niż drewno, które nasiąka moczem. Również i ten element można wykonać własnoręcznie. Najprostszym sposobem jest postawienie do góry dnem doniczki z wyciętą dziurą, pełniącą rolę wejścia.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu