Gryzonie, króliki

15.09.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Gryzonie, króliki


pH moczu (ok. 8,3) królika jest czynnikiem predysponującym do powstawania kamieni oraz obecność potencjalnych jąder krystalizacji (m.in. bakterii, złuszczonych nabłonków, szwów pooperacyjnych).

Kastrowane osobniki (głównie samce) mają większą skłonność do formowania się kamieni.

Objawy kliniczne są uzależnione od umiejscowienia kamienia. Duża ilość osadu i kamieni może objawiać się osłabieniem apetytu (ból związany z faktem występowania kamieni zmniejszają apetyt i może prowadzić nawet do anoreksji), osowiałość, brak zainteresowania otoczeniem, niechęć do ruchu (siedzi w jednym miejscu, skulony) zgrzytanie zębami spowodowane bólem trzewnym, bolesne, częste oddawanie moczu, krwiomocz (wystąpienie krwi w moczu nie musi oznaczać krwiomoczu kolor moczu u królików jest uzależniony od barwników zawartych w przyjmowanym pokarmie. Również u samic z krwawieniami z dróg rodnych może być mylone z objawami kamicy, piasek w moczu, przyklejanie się kryształków węglanu wapnia do sierści w okolicy ogona i tylnych łapek (podobne do kredy), małe ilości piasku są dopuszczalne i są normą fizjologiczną. Objawami mogą być także częste oddawanie moczu w miejsca inne, niż uznane dotąd za toaletę (tu należy pamiętać o zjawisku znaczenia terytorium szczególnie u osobników młodych niekastrowanych samców i samic), zmiany zachowań w toalecie (dłuższe w niej przebywanie, pisk przy oddawaniu moczu, kulenie się jak przy zaparciach) oraz brak moczu: cewka moczowa jest zatkania.

Rozpoznanie

Rozpoznania dokonuje się na podstawie wywiadu dotyczącego diety, dodatków mineralno-witaminowych, aktywności ruchowej, badania moczu i krwi, analizy składu kamieni, badaniu klinicznym (omacywanie pęcherza) oraz badaniach dodatkowych (USG i RTG).

Mocz u królika pobiera się przez punkcję pęcherza lub cewnikowanie albo właściciel może zebrać to, co królik nasikał do specjalnie przygotowanej w tym celu kuwety, umieszonej w pustej klatce.

Jeśli badanie wskaże kamienie w nerkach, rokowanie jest złe. Pojawienie się kamieni na jednej lub obu nerkach kwalifikuję królika do eutanazji, gdy pojawią się objawy pogarszające samopoczucie zwierzęcia.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu