Gryzonie, króliki

15.09.2010
autor:  Magdalena Zielony
kategoria:  Gryzonie, króliki

Pośród licznych schorzeń królików chorób wirusowych, bakteryjnych, pasożytniczych, grzybiczych, chorób oczu i schorzeń układowych dość często dotykają je schorzenia związane z układem moczowym, a wśród nich kamica dróg moczowych.

Przyczyny i predyspozycje

Dokładna przyczyna tworzenia się kamieni królika nie została dokładnie ustalona. Jednak wszystko wskazuje na to, że jest to związane z innym metabolizmem wapnia w organizmie tych zwierząt, w porównaniu z pozostałymi gatunkami.

U ludzi i większości zwierząt domowych wapń jest przyswajany w ilościach potrzebnych organizmowi, a reszta jest usuwana z organizmu wraz z żółcią. Królik robi inaczej wchłania z pokarmu całą ilość wapnia w nim zawartą, niezależnie od tego, czy aktualnie jest na niego zapotrzebowanie. Proces wchłaniania wapnia u królika działa na zasadzie im więcej wapnia w pokarmie, tym więcej we krwi. Nadmiar wapnia wydalany jest w postaci węglanu wapnia z moczem w 45-60%. Barwa moczu prawidłowego u królików może być od mlecznożółtej poprzez jasnożółta do pomarańczowej, niekiedy nawet czerwona i brązowa. Wapń nadaje moczowi mętną formę im bardziej klarowny tym, mniej wapnia w organizmie królika. Poziom wapnia u królików gwałtownie zaczyna się podnosić już w trakcie jedzenia, zatem nie powinno się wykonywać badań po posiłku.

Inne predyspozycje to choroby pęcherza moczowego (stany zapalne ściany, występowanie bakterii E. coli, Staphylococcus sp. i Pseudomonas sp.) zatrzymanie moczu, powodowane m.in. przez problemy neurologiczne urazy kręgosłupa, choroby dysków międzykręgowych; zrosty wewnątrz jamy brzusznej po zabiegach sterylizacji, zarówno samic jak i samców, przepuklina pachwinowa, wrodzone nieprawidłowości w budowie pęcherza moczowego, mechaniczne przeszkody (zrosty, nowotwory, ropnie, duża ilość piasku w moczu).

Z drugiej strony, obok utrudnionego oddawania moczu mamy też obecność czynników zwiększających zagęszczenie moczu, czyli zmniejszenie ilości pitej wody (nieumiejętność picia, dziurawe poidło, zamarznięta woda, źle umiejscowione poidło, dodatek leków i witamin może zmieniać zapach i smak wody króliki nie chcą jej pić), ograniczenie ruchu lub niechęć królika do ruchu (otyłość zwierzęcia), niechęć królika do częstego oddawania moczu (brudna kuweta lub miejsce oddawania kału i moczu), biegunki, zapalenie stawów, zapalenie skóry w okolicach narządów moczowych płciowych, zapalenie skoków.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu