Gryzonie, króliki

24.09.2010
autor:  Katarzyna Palmowska
kategoria:  Gryzonie, króliki

Żadna klatka dostępna w sklepie ci nie odpowiada? Jest za mała? Ma zbyt szerokie szczeliny miedzy szczebelkami? Może jest za droga lub po prostu nie pasuje do wnętrza pokoju? Zbuduj ją sam. Twój szczur na pewno to doceni.

Zalety

Niewiele klatek dostępnych na rynku spełnia wymagania dotyczące hodowli szczurów. Są za małe bądź mają zbyt szeroko zamontowane szczebelki. Wszystko, dlatego że nie są one projektowane z myślą o szczurach, ale o chomikach, królikach czy świnkach morskich. Dlatego warto samemu zbudować dom dla swojego pupila. Takie rozwiązanie pozwala na dostosowanie klatki do potrzeb zwierzaka, daje dużo większe możliwości aranżacji jak również doskonale wpasuje się w wystrój mieszkania.

Jak to zrobić?

Żeby wyczarować klatkę dla swojego pupila, wystarczy stara szafka pokojowa bądź kuchenna, trochę wyobraźni i znikome zdolności manualne. Szafka w rzeczywistości nie potrzebuje wielu modyfikacji. Wystarczy pozbyć się szczelin, do których mógłby spływać mocz, z przodu zamontować 10-15 cm listewkę, która zapobiegnie wysypywaniu się ściółki oraz wymienić drzwiczki na nowe, zbudowane z ramy i rozpiętej na niej drucianej siatce.

Szczeliny można wypełnić silikonem i po wyschnięciu odciąć jego nadmiar nożem. Tak, żeby zwierzęta nie miały możliwości obgryzania go. Podłogę warto zabezpieczyć przed wchłanianiem wilgoci. W tym celu można ją wyłożyć panelami z tworzywa sztucznego, położyć gumoleum lub pomalować odpowiednim preparatem dostępnym w sklepach budowlanych.

Jeśli pierwotnie w szafce znajdowały się półki, można je wykorzystać jako piętra. Wystarczy wyciąć w nich otwory, którymi szczur będzie mógł przechodzić. Przyczepiona pod sufitem linka, wpuszczona w taką dziurę pozwoli zwierzakowi wspiąć się na wyższe piętro. Można też podstawić pod nią drabinkę pod kątem ok. 45 stopni lub umieścić pod spodem np. domek, po którym można wejść do góry. W wypadku, kiedy półkę da się wysunąć, można ją po prostu zwęzić, tak żeby między nią, a drzwiczkami powstała szczelina ok. 10 cm. Wówczas rolę drabiny spełniać będzie front drzwi wykonanych z siatki.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu