Gryzonie, króliki

08.08.2010
autor:  Katarzyna Palmowska
kategoria:  Gryzonie, króliki

Każdy właściciel szczurka życzyłby sobie, aby jego ogoniasty przyjaciel żył rekordowo długo. Informacje odnośnie długości życia szczurów zamieszczane w różnych publikacjach hobbystycznych wahają się od roku nawet do 7 lat. Ile, więc tak naprawdę żyją szczury?

Szczur nie należy do zwierząt długowiecznych. Decydując się na jego zakup należy liczyć się z tym, że nie będzie nam towarzyszył do końca naszego życia. Dlatego osoby mające problemy z zaakceptowaniem śmierci zwierzaka powinny przemyśleć decyzję o nabyciu tego gryzonia raz jeszcze.

Długość życia zwierzęcia jest wypadkową wielu czynników i nie na każdy z nich mają wpływ właściciele. Jeśli zadbamy o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila, zapewnimy mu jak najlepsze warunki utrzymania, odpowiednio zbilansowaną dietę, dużo ruchu i możliwość zabawy, zarówno z właścicielem jak i przedstawicielami własnego gatunku, właściwą pielęgnację oraz opiekę lekarsko-weterynaryjną możemy być pewni, że będzie żył tak długo, na ile pozwolą mu to jego genetyczne uwarunkowania. To właśnie one stanowią bowiem granicę, której ani zwierzę ani jego właściciel nie pokona.

W naturze, pomimo ciągłego narażenia na ataki drapieżników i czynniki chorobotwórcze, szczury żyją średnio od 2,5 do 4 lat. Prawdopodobnie, gdyby takie zwierze trafiło pod ludzką opiekę, nie będąc wystawione na takie niebezpieczeństwa, dożyłoby 7 a może nawet 10 lat. Stąd tak wysokie liczby pojawiające w niektórych publikacjach. Nasi domowi przyjaciele najczęściej pochodzą od szczurów laboratoryjnych, z hodowli wsobnych prowadzonych na potrzeby konsumpcyjne dla innych zwierząt (najczęściej węży) lub hodowli ukierunkowanych, które dały początek nowym rasom. Dzięki odpowiedniej selekcji szczurki towarzyszące zyskały nowe cechy, głównie dotyczące ich wyglądu, przez co stały się bardziej atrakcyjne dla nowych właścicieli. Niestety, ponieważ natura dąży do utrzymania równowagi, wzmacnianie jednych z cech osłabiło inne. Przede wszystkim odbiło się to na zdrowiu zwierząt.

Szczury hodowlane stały się bardziej delikatne i podatne na różnego rodzaju choroby niż ich dzicy krewni, dlatego tak ważne są warunki, jakie im zapewniamy. Zwierzęta zostały też obarczone ogromną tendencją do zapadania na różnego rodzaju nowotwory. Najczęściej zapadają na nie szczury w wieku ok. 1,5-2 lat i niestety prędzej czy później są one dla nich wyrokiem śmierci. Skutkuje to spadkiem średniej długości życia szczurów towarzyszących, która waha się od 1,5 do 2,5 roku. Należy jednak pamiętać, że średnia nie wyznacza granicy. Niektórzy właściciele cieszą się towarzystwem swoich pupili przez 4, a nawet więcej lat.

Czynnik genetyczny ma decydujący głos w kwestii długości życia szczurów. Dziś hodowcy starają się wpłynąć na statystyki i prowadzą selekcję w kierunku polepszenia zdrowia i podwyższenia średniej wieku gryzoni. Zanim jednak przyniesie to znaczące efekty powinniśmy cieszyć się każdym dniem spędzonym z naszym zwierzakiem pamiętając o tym, że nie ważna jest długość, a jakość jego życia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu