Gryzonie, króliki

07.08.2010
autor:  Grzegorz Hapel
kategoria:  Gryzonie, króliki

Niekontrolowany rozród jest bardzo często problemem, gdy okazuje się, że kupione przez nas dwie samiczki po miesiącu wspólnego przebywania mają potomstwo.

Często dodatkowo jest to ciąża nie tylko przez nas niepożądana, ale także zbyt wczesna – mająca negatywny wpływ na organizm zbyt młodej do takiej roli matki. Zwykle są to sytuacje spowodowane nieumiejętnym rozpoznaniem płci, które  nawet osobom z dużym doświadczeniem sprawia kłopoty.

Myszy

Ciąża trwa u nich 19-21 dni i w miocie zwykle znajduje się 8-10 młodych, każde ważące około 1-2 g. Jej rozpoznanie możliwe jest na podstawie wyraźnego przybrania na wadze od 13 dnia ciąży, w trzecim tygodniu powiększają się gruczoły mlekowe. Przed porodem samica zaczyna budować gniazdo, na kilka godzin przed może pojawić się wypływ z pochwy i charakterystyczne „napinanie”. Cały poród trwa około 30 minut i odbywa się zwykle w nocy. Pod żadnym pozorem nie przeszkadzamy wtedy samicy, gdyż skutkować to może odrzuceniem przez nią miotu. Problemy z porodem występują rzadko, należy pamiętać jednak o zapewnieniu jej spokoju przez pierwsze dwa dni po porodzie. Martwo urodzone myszki zwykle są przez nią zjadane. Młode rodzą się ślepe, głuche i nagie. Oczy otwierają się 12-14 dnia, uszy (które także są zamknięte) 4 dnia, sierścią pokrywają się około 8-10 dnia. Młode należy odsadzić od matki między 21 a 25 dniem życia i wtedy też podzielić je na podstawie płci.

Szczury

Długość ich ciąży wynosi 20-22 dni, jednak przy opóźnieniu implantacji, wynoszącym nawet 7-10 dni może przedłużyć się do 28-30 dni. Przyrost wagi obserwowany jest od 15 dnia, gruczoły powiększają się w ostatnim tygodniu. Od 16 dnia ciąży należy oddzielić samicę od samca, gdyż w przeciwnym wypadku może ona być bezmleczna. Budowa gniazda rozpoczyna się na 2-3 dni przed porodem, a sam poród przebiega dwuetapowo i odbywa się zwykle w nocy. Pierwszy etap to wylizywanie przez samicę czystego płynu wyciekającego z pochwy, a poród właściwy trwa około 1,5 godziny. Samicy, jak u myszy nie można przeszkadzać przez pierwsze 2-3 dni po porodzie ponieważ może porzucić miot. Młode rodzą się nagie, z zamkniętymi oczami i uszami, ważą około 6 g i jest ich przeważnie 8. Otwierają oczy i uszy w wieku około 10 dni. Odsadzamy je w 3-4 tygodniu po porodzie.

Chomiki

Ciąża wykazuje u nich różną długość – trwa od 16 dni u chomików złotych do 21 u chińskich. Rozpoznać można ją na podstawie powiększonego od 9-10 dnia brzucha. W czasie ciąży samicę zostawiamy samą, od 13 dnia staramy się jej w ogóle nie chwytać i jak najmniej przeszkadzać. Dostarczamy jej duże ilości materiału do tworzenia gniazda, takie jak na przykład siano, podarty papier. Dobry jest także dodatek w pożywieniu białka w postaci jaj, sera i mleka, jeżeli jednak samica nie jadła takiego pokarmu wcześniej to robimy to bardzo ostrożnie. Tuż przed porodem zachowanie jej zmienia się na bardziej nerwowe, z pochwy może wypływać krwawa wydzielina. Poród ma miejsce głównie w nocy, młode rodzą się różowe, nagie, w odróżnieniu od innych gryzoni mają wykształcone siekacze. Jest ich zwykle 6-8 i ważą 2-5 g. Pokrywają się sierścią około 5 dnia, 10 dnia otwierają oczy i wtedy też zaczynają podskubywać pokarm stały, przyniesiony do gniazda przez matkę. Odsadzamy je w wieku 3-4 tygodni, aby uniknąć atakowania ich przez matkę i zawsze seksujemy, inaczej zaczynają się krzyżowo rozmnażać.

Koszatniczki

Ciąża ich jest bardzo długa- trwa 90-93 dni i w trakcie jej trwania samicy nie należy chwytać, gdyż bardzo łatwo ronią. Zewnętrzne objawy są mało wyraźne – brzuch powiększa się dopiero w końcowym etapie ciąży. Poród jest bardzo szybki, trwa około 45 minut i rzadko jest zaburzony. Rodzi się średnio 5 młodych, są one okryte sierścią i mają otwarte oczy. Przez pierwsze tygodnie nie chwytamy ich, aby nie zostały odrzucone przez matkę. Młode odsadzamy w 4 tygodniu życia, pokarm stały pobierają już od około 2 tygodnia. Odsadzając sprawdzamy ich płeć i rozdzielamy.

Szynszyle

Rozmnażamy je dopiero od 8 miesiąca życia. Ciąża trwa u nich około 111 dni, brzuch powiększa się od 90 dnia jednocześnie z zaczerwienieniem sutków. Omacując można stwierdzić ciążę od 60 dnia, jednak wymaga to dużego doświadczenia. Przed rozpoczęciem porodu samica staje się agresywna i odmawia przyjmowania pokarmu. Kilka dni wcześniej zaprzestajemy kąpieli piaskowych, aby piasek nie dostał się do dróg rodnych. Poród trwa kilka minut i rozpoczyna się zwykle wcześnie rano. Rodzi się 1-5 młodych, ważących 30-60 g, mają one w pełni rozwiniętą okrywę włosową i otwarte oczy. Po porodzie samica zjada wszystkie łożyska. Młode rodzą się z zapasami energetycznymi na 12 godzin, potem musimy je bezwzględnie dokarmiać – zagęszczonym mlekiem rozcieńczonym w stosunku 1:1 z przegotowaną wodą, używając do tego zakraplacza. Początkowo karmimy co 2 godziny, potem stopniowo zmniejszamy częstotliwość do 3-4 razy dziennie. Karmimy je do 60 dnia życia. Pokarm stały zaczynają pobierać 10 dnia życia, jednak nadal niezbędne jest dla nich mleko.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu