Gryzonie, króliki

22.11.2010
autor:  Katarzyna Palmowska
kategoria:  Gryzonie, króliki

Najczęściej objawy choroby u szczurów zauważane są przez właściciela w momencie, kiedy choroba już się rozwinęła. Dzieje się tak, ponieważ w środowisku naturalnym zwierzęta instynktownie nie ujawniają tego, że coś im dolega, gdyż chore, osłabione osobniki są odtrącane od stada.

Właśnie dlatego tak ważna dla zdrowia zwierzaka jest jego ciągła obserwacja i regularna kontrola. W przypadku jakichkolwiek objawów nie należy podejmować samemu prób leczenia, ponieważ można zwierzakowi poważnie zaszkodzić. Nawet w sytuacji najmniejszych podejrzeń choroby należy udać się do lekarza weterynarii.

Urazy

Urazy u szczurów zdarzają się dość często, szczególnie, jeśli trzymane są w dużych grupach i dochodzi między nimi do spięć. Nawet poważne skaleczenia i złamania zamknięte dobrze goją się same, zazwyczaj bez powikłań. Jedynie w przypadku dużych obrzęków kończyn istnieje ryzyko zaburzeń krążenia z powodu ucisku naczyń krwionośnych.

Pasożyty zewnętrzne

Najczęściej występujące szczurze pasożyty zewnętrzne to roztocza i pchły. Objawami są świąd i samookaleczenia. Podczas inwazji świerzbem drążącym u nasady ogona i na brzegach małżowin usznych pojawiają się swędzące krostki, które na uszach przeradzają się w kalafiorowate wykwity.

Pasożyty wewnętrzne

Bladość zauważalna na błonach śluzowych jamy ustnej oraz nieowłosionej skórze uszu i kończyn może być przyczyną niedokrwistości spowodowanej obecności we krwi pasożyta, który niszczy krwinki czerwone szczurka. Niedokrwistość bardzo szybko prowadzi do osłabienia zwierzęcia, do tego stopnia, że nie może ono nawet pobierać pokarmu. Choroba postępuje bardzo szybko i nieleczona w ciągu kilku dni może prowadzić do wyniszczenia organizmu i śmierci.

Wady zgryzu

Szczurze zęby rosną przez całe życie i muszą być regularnie ścierane. Kiedy zwierzę nie ma możliwości ścierania zębów, podawana jest zbyt miękka karma (taka jest chętniej zjadana) lub występuje wrodzona wada zgryzu, zęby przerastają, utrudniają jedzenie i powodują bolesne rany. Prowadzi to do utraty apetytu i w rezultacie śmierci głodowej. Na szczęście siekacze u gryzoni można z łatwością skrócić w gabinecie weterynaryjnym. Jednakże jest to zabieg bardzo stresujący dla zwierzęcia, dlatego lepiej zapobiegać przerastaniu zębów niż je skracać.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu