Gryzonie, króliki

01.09.2010
autor:  Katarzyna Palmowska
kategoria:  Gryzonie, króliki

Chomiki to małe, urocze zwierzątka, które można znaleźć w każdym sklepie zoologicznym. Nie są wymagające w hodowli i doskonale nadają się na pupila dla każdego. Dzięki temu kilka gatunków objęło silną pozycję wśród innych zwierząt towarzyszących w naszych domach.

Charakterystyka gatunku

Chomiki należą do gryzoni z rodziny chomikowatych (Cricetidae). Liczy ona prawie 300 gatunków, ale tylko kilka z nich możemy spotkać w domach w roli pupili.

Budowa anatomiczna wszystkich chomików jest podobna. Cztery, silne, krótkie łapki: przednie posiadające cztery, tylne pięć palców, umożliwiają szybki bieg i sprawne wspinanie się. Ogonek jest krótki i nieowłosiony. Po obu stronach pyszczka znajdują się charakterystyczne, będące wręcz wizytówką wszystkich chomików, torby policzkowe służące do przenoszenia pokarmu. Chomiki posiadają 16 zębów. Tak jak u wszystkich gryzoni, siekacze rosną całe życie, wymagają, więc systematycznego ścierania. Mają doskonale rozwinięty słuch i węch. Wzrok jest nieco słabszy. Są typowymi samotnikami, dlatego powinno się je trzymać pojedynczo. Prowadzą nocny tryb życia. Rzadko bywają agresywne i zazwyczaj dają się łatwo oswoić. Są wszystkożerne. Żyją krótko, najczęściej od 1,5 do 3 lat. W hodowli spotykamy najczęściej następujące gatunki.

Chomik syryjski

Najpopularniejszy, dający się bardzo łatwo oswoić. Pochodzi z Azji mniejszej. Zamieszkuje pustynie i półpustynie. Należy do chomików średniej wielkości. Jego ciało długości 12-18 cm osiąga wagę 80-150 g. Futerko w naturalnych warunkach ma kolor złocisty, natomiast w hodowli uzyskano różne odmiany barwne. Ze względu na długość włosa wyróżniamy odmiany z krótkim, gęstym futerkiem oraz odmiany angorskie mające długie miękkie włosy.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu