Gryzonie, króliki

17.09.2010
autor:  Katarzyna Palmowska
kategoria:  Gryzonie, króliki


Kuchnia

Chomicza kuchnia zbudowana jest z dwóch, względnie trzech elementów. Pierwszym jest poidełko, zawsze ze świeżą wodą. Istnieją dwa rodzaje poidełek dostępnych w sklepach. Plastikowe, z metalową kulką hałasują podczas picia. Szklane, z gumowym korkiem są ciche, natomiast zmieniają smak wody. Wybierając poidło należy wziąć pod uwagę fakt, że chomik jest zwierzątkiem aktywnym w nocy. Kolejnym elementem kuchennego wyposażenia jest jedna lub dwie miseczki, na karmę suchą i mokrą. Powinny one znajdować się w jak największym oddaleniu od toalety. Najlepiej na drugim końcu klatki. Miseczki powinny być ciężkie, tak żeby nie przewracały się kiedy chomik do niej wejdzie.

Żywienie

Chomicza dieta oparta jest głównie na pokarmie roślinnym. Ale są to zwierzęta wszystkożerne. Podstawą żywienia powinna być komercyjna karma dla chomików, której skład stanowią głownie nasiona oraz suszone owoce i warzywa. Warto jednak od czasu do czasu urozmaicać jadłospis o świeże warzywa i owoce, kawałek sera, gotowanego jajka, mięsa lub żywego owada np. świerszcza lub larwę mącznika młynarka. Wiosną i latem przysmakiem chomików są kwiaty i liście mniszka lekarskiego. W klatce zawsze powinien znajdować się kawałek dobrze wysuszonego chleba lub gałązki z drzew owocowych, na których chomik mógłby ścierać nieustannie rosnące zęby. Dodatkowo na kratkach klatki można zawiesić smakowe wapno dla gryzoni czy „kolbę” owocowo-warzywną.

Toaleta

Chomiki to zwierzątka bardzo czyste, załatwiają się z reguły w jedno miejsce i bardzo chętnie korzystają z prywatnej toalety. W sklepach zoologicznych można kupić specjalną, plastikową „toaletę dla chomików”, ale równie dobrze sprawdza się wykorzystany w tym celu szklany słoiczek. Taki słoiczek należy położyć na boku, pod lekkim kątem tak, aby nie wylewał się z niego pozostawiony mocz. Wejście powinno znajdować się na wysokości ściółki, natomiast dno ciut niżej i opierać o powierzchnię kuwety. Dobrze jest ustabilizować go na stopce wykonanej np. z plasteliny tak, żeby się nie przesuwał i zachował lekkie nachylenie. Większość chomików od razu wie jak korzystać z toalety. Jeśli jednak zwierzę wybierze inne miejsce do załatwiania swoich potrzeb, trzeba upewnić się czy słoiczek nie jest za mały, bądź za duży. Jeśli nie, należy wymienić ściółkę i słoiczek z odrobiną ubrudzonego moczem podłoża umieścić w wybranym przez chomika miejscu. Taka toaleta zdecydowanie ułatwia życie właścicielom chomików, ograniczając ich obowiązki związane z utrzymaniem czystości do codziennego wypłukania słoiczka z moczu i wymiany ściółki raz na 2 tygodnie.

Chomiki nie są bardzo wymagające, mając zapewnione dobre warunki utrzymania będą zdrowe i szczęśliwe. Ponieważ z natury są samotnikami, nie mają potrzeby kontaktu z człowiekiem. Jeśli jednak chomik jest oswajany i regularnie wyciągany z klatki, trzeba zajmować się nim konsekwentnie. Zaprzestanie poświęcania mu czasu sprawi, że zwierzę posmutnieje, a stres związany ze zmianą codziennego rytmu życia może negatywnie odbić się na jego zdrowiu.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu