Gryzonie, króliki

Chomik, fot. sxc.hu

17.09.2010
autor:  Katarzyna Palmowska
kategoria:  Gryzonie, króliki

Chomiki to mało wymagające zwierzątka, nadające się nawet dla najmniej doświadczonych hodowców jak również dla dzieci. Jednak tak jak wszystkim innym zwierzakom, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki, żeby były szczęśliwe i zdrowe.

Klatka dla chomika

Obecnie na rynku jest nieograniczony wybór klatek przeznaczonych dla chomików. W warunkach naturalnych chomiki przemierzają ogromne odległości w poszukiwaniu pokarmu, dlatego im większą przestrzeń zapewnimy im w niewoli, tym lepiej. Za mała klatka może być przyczyną agresji zwierzęcia. W przypadku wyboru klatki dla chomika Roborowskiego, trzeba zwrócić uwagę na szerokość przestrzeni między szczebelkami, ponieważ młode zwierzątka z łatwością przeciskają się przez szczeliny standardowych klatek. Nie polecam adaptacji starych akwariów jako „terrarium” dla chomika, jest tam słaba wentylacja, która może niekorzystnie wpływać na zdrowie zwierzęcia. Kolejnym minusem jest fakt, iż przez szybę nie docierają zapachy z otoczenia, czego konsekwencją jest utrudnione oswajanie i płochliwość poza „terrarium”.

Najczęściej stosowaną ściółką dla chomików są trociny lub siano. Dla chomików z alergią można wykorzystać jako podłoże postrzępione ręczniki papierowe bądź chusteczki higieniczne.

Wyposażenie klatki

Do standardowego wyposażenia klatki należy domek pełniący rolę sypialni i spiżarni, kołowrotek oraz inne zabawki. Domki dla chomików są dostępne w każdym sklepie zoologicznym, nie stanowią wielkiego wydatku, a wybór ich jest ogromny. Warto wybrać domek drewniany, bez podłogi. Chomik systematycznie będzie go obgryzał, a plastik w przypadku zjedzenia może być niebezpieczny. Będzie też wciąż udoskonalał gniazdo i uzupełniał spiżarnię. Domek z podłogą w tym wypadku zacznie w pewnym momencie „pękać w szwach”, natomiast jeśli takiej podłogi nie ma, budka tylko się uniesie.

Kołowrotek jest ulubioną rozrywką chomików. Ze względu na możliwość urazów spowodowanych utknięciem łapki między szczebelkami standardowego kołowrotka, lepiej jest wybrać taki, który będzie tych przestrzeni pozbawiony lub okleić kołowrotek z zewnątrz i wewnątrz taśmą klejącą, budując w ten sposób pełną podłogę.

Prócz kołowrotka rozrywkę zapewnią inne zabawki umieszczone w klatce. Mogą to być drewniane zabawki dostępne w sklepach lub tunele zbudowane z rolek po papierze toaletowym. Wszystko w czym można byłoby się schować lub poobgryzać. Chomiki chińskie szczególnie lubią się wspinać. Warto im to umożliwić wkładając do klatki gałązki drzew owocowych.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu