18.10.2010
autor:  TwojeZwierze.pl
kategoria:  Poradnik hodowcy

Każdy hodowca styka się z problemem wypadania sierści. Zjawiska tego nie da się wyeliminować, występuje ono cyklicznie co sześć miesięcy – wiosną i jesienią. Związane jest ze zmianą długości dnia i ilości światła słonecznego.

Wypadanie sierści u psów i kotów jest niewątpliwie bardzo uciążliwe dla każdego właściciela zwierzaka, pomimo, że jest to normalnym procesem fizjologicznym, liniejąc zwierzak, wymienia w ten sposób swoje owłosienie. Obecnie duża część psów i kotów spędza większość ilość czasu w domach, przy grzejnikach i sztucznym oświetleniu, co oczywiście skutkuje wydłużającymi się okresami wypadania włosa u naszych pupili, które mogą trwać nawet cały rok.

W takiej sytuacji w pierwszej kolejności każdy właściciel pupila powinniśmy zwrócić uwagę na pożywienie swojego pupila. Właściwa karma powinna obejmować zbilansowane proporcje białka, kwasów tłuszczowych, witamin oraz minerałów.

Kolejną przyczyną wypadania włosów jest prawidłowa pielęgnacja sierści naszego zwierzaka. Przydatne będą tutaj różnego rodzaju szczotki i grzebienie dobrane w zależności od rodzaju sierści. Należy również zadbać o dobry szampon i odżywkę; kosmetyki przydadzą się szczególnie przy pielęgnacji sierści psa, kotów raczej nie ma potrzeby kąpać.

Problemem pojawia się gdy wypadanie nadmiernie się zwiększa, doprowadzając do miejscowego łysienia. Nie licząc cyklicznego linienia na wypadanie włosów wpływ mogą mieć zmiany hormonalne oraz złe odżywianie. Taki proces może być skutkiem np. stresu lub zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego. W takim przypadku należy udać się do lekarza weterynarii, który określi przyczynę schorzenia i przepisze odpowiednie leczenie.

Zdarzają się również przypadku, że pies gubi nadmiar sierści przez cały rok a nie jest to odznaką żadnej choroby. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, np. że naszemu psu jest zbyt ciepło, zwłaszcza gdy zimy są łagodne, a kaloryfery gorące. W takiej sytuacji dobrym wyjściem jest skrócenie  sierści w salonie fryzjerskim.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny