19.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby kotów

Jest to choroba zakaźna, którą może zarazić się także człowiek. Wywołuje ją pierwotniak, który w organizmie zarażonego kota znajduje się w mięśniach i narządach wewnętrznych. Zwierzę może zarazić się przez zjedzenie surowego mięsa, które zawiera cysty pasożyta.

Co powoduje toksoplazmozę?

Chorobę powoduje wewnątrzkomórkowy pierwotniak – Toxoplasma gondii. Do zarażenia dochodzi przez zjedzenie surowego mięsa, które zawiera cysty pasożyta. Do narządów wewnętrznych pierwotniak trafia za pośrednictwem krwi i chłonki. Skutkiem tego jest powstanie ognisk martwicowych w wielu organach, głównie chodzi o serce i oko.

Ryzyko zarażenia dla człowieka

Człowiek jest narażony na zachorowanie na toksoplazmozę. Aby zapobiec temu trzeba stosować pewne proste zasady i przede wszystkim zachować maksimum ostrożności. Nie wolno jeść surowego mięsa, po przygotowaniu go do gotowania należy umyć ręce i naczynia kuchenne. Podczas pracy w ogrodzie ubierać rękawice, myć ręce i warzywa przed spożyciem. Zakażone mięso należy ugotować bądź upiec w temperaturze powyżej siedemdziesięciu stopni.

Jeśli mamy kota wychodzącego to nie należy go wypuszczać w pobliżu placów zabaw. Pupil może zacząć załatwiać swoje potrzeby w piaskownicy, może to skutkować zarażeniem dzieci.

Kobiety w ciąży powinny unikać jakiegokolwiek kontaktu z chorymi zwierzętami. Nie wolno im też sprzątać kuwet. W sytuacji kiedy nasz kot jest zarażony kuwetę należy sprzątać w rękawiczkach i wyparzać ją gorącą wodą. Nie wolno także zapomnieć o dokładnym myciu łopatki. Kot nie powinien wskakiwać na łóżko, ponieważ może zostawić na nim cysty z pasożytami.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny