Ryby akwariowe

16.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Złota rybka popularnie nazywana welonkiem to karaś ozdobny (łac. Carassius auratus auratus). Jest ona bardzo popularną rybką akwariową. Nie występuje dziko w naturze a jest efektem ponad 1000-letniej selekcji karasia złocistego występującego w Chinach.

Warunki hodowlane

Karasie nie są wymagającymi rybkami i nie potrzebują do życia szczególnie specjalnych warunków. Praktycznie nic więcej, oprócz dużego akwarium z chłodną wodą. Ryby te żyją w różnych wodach akwariowych o skrajnie różnych parametrach. Ważne jest, aby te parametry utrzymywały się względnie na stałym poziomie.

Woda w akwarium powinna być czysta. Tylko w takiej wodzie złote rybki czują i prezentują się dobrze. O czystość wody powinny dbać duże filtry mechaniczne i jeden mniejszy biologiczny z łatwo wymiennym wkładem węgla aktywnego. Filtry mechaniczne powinny zbierać wszystkie zabrudzenia i odchody, których karasie niestety produkują bardzo dużo. Dobrze jest, gdy możemy zastosować w akwarium dwa rodzaje filtrów mechanicznych. Pierwszy z gąbką o dużych oczkach, który zbierze największe zabrudzenia i drugi z gąbką o bardzo drobnych oczkach, w której osiedli się mikroflora oczyszczająca biologicznie wodę. Filtr biologiczny powinien utrzymywać na stałym poziomie związki azotu i fosforu i zapobiegać ich drastycznym wahaniom a wkład węgla aktywnego krystalizować wodę.

O tak przygotowany zestaw filtracyjny trzeba oczywiście dbać i regularnie czyścić wszystkie wkłady w wodzie ściągniętej z akwarium do wiaderka. Wkładów nie wolno czyścić pod kranem w bieżącej wodzie, ponieważ wypłukuje się wtedy bezpowrotnie ogromne ilości pożytecznych bakterii i niepotrzebnie niszczy stabilność biologiczną zbiornika.

W akwarium powinna znajdować się gruba warstwa żwirku akwarystycznego. Tylko pod odpowiednią warstwą żwirku możemy umieścić podłoże dla roślin. Cienka warstwa z pewnością zostanie przekopana przez ryby a podłoże dla roślin zmąci wodę. Nie powinniśmy stosować piasku, ponieważ będzie go trudno wyczyścić. Niedopuszczalne jest również stosowanie żwirku o ostrych krawędziach, czyli tzw. żwirku tłuczonego. Welonki zawsze przeszukują dno pyszczkiem i przenoszą w nim pojedyncze kamyczki. Żwirek o ostrych krawędziach będzie niepotrzebnie ranił nasze rybki.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (5 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu