Ryby akwariowe

Złota rybka, fot. sxc.hu

15.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Złota rybka popularnie nazywana welonkiem to karaś ozdobny (łac. Carassius auratus auratus). Jest ona bardzo popularną rybką akwariową. Nie występuje dziko w naturze a jest efektem ponad 1000-letniej selekcji karasia złocistego występującego w Chinach.

We wschodniej części Azji, w Chinach i Japonii od bardzo dawna rasowe osobniki osiągają ogromną wartość rynkową a ich hodowla jest wręcz sportem na całe życie dla wielu tamtejszych ludzi. W Polsce wszystkie łatwo dostępne welonki praktycznie nie odpowiadają żadnym normom hodowlanym ale śmiało możemy wyróżnić złotą rybkę, kometę czy teleskopa. Ich ceny rzadko kiedy przekraczają kilkadziesiąt złotych za sztukę.

Akwarium czy kula?

Wbrew powszechnie panującej opinii karasie nie nadają się do hodowli w kulach. Są to ryby dorastające nierzadko do ponad 20 cm długości i wymagają dużych akwariów. Przyjmuje się, że najmniejsze akwarium dla jednego osobnika powinno mieć pojemność 80 litrów a dla pary już ponad 100 l. Żadna dostępna kula na polskim rynku nie przekracza objętości 30 l.

Chcąc dochować się pięknej złotej rybki powinniśmy zdawać sobie sprawę, że akwariowe kule pomimo ciekawego wyglądu przysparzają jedynie cierpienia tym pięknym rybkom. Okrągłe szkło znacznie zniekształca widziany świat, a brak kąta czy innego punktu odniesienia sprawia, że biedny welonek może płynąc przez całe życie przed siebie.

Karasie są bardzo spokojnymi rybkami i wyraźnie lepsze wyniki hodowlane uzyskuje się trzymając je w stadach liczących po kilka sztuk. Samotny karaś żyjący w akwariowej kuli może po pewnym czasie zrobić się osowiały. Ponadto ze względów technicznych nie da się zamontować w kulach wydajnie działających systemów filtracyjnych, które gwarantują pewną mikrobiologiczną równowagę konieczną do utrzymania w zdrowiu każdej ryby. Stałe duże podmiany wody czy jej wymiany z pewnością obniżają odporność rybek mieszkających w kulach.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (6 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu