Ryby akwariowe

11.06.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Neon Innesa (łac. Paracheirodon innesi), neon czerwony (łac. Paracheirodon axelrodi) oraz neon czarny (łac. Hyphessobrycon herbertaxelrodi) to bardzo popularne rybki akwariowe należące do rodziny kąsaczowatych. W naturalnych warunkach zamieszkują dorzecze Amazonki.

Warunki hodowli

Najłatwiejszy w utrzymaniu wydaje się być neon Innesa. Jest on o wiele bardziej odporniejszy na zmiany parametrów wody w akwarium, ponadto dobrze znosi wodę średnio twardą a nawet twardą. Najtrudniejszym w hodowli jest zaś neon czerwony, który wymaga wody miękkiej i kwaśniej.

Wszystkie neony preferują wodę ciepłą w zakresie temperatur od 22 do 27⁰C. Ponadto są bardzo wrażliwe na zmiany stężenia azotanów i azotynów w akwarium. Dobrze jest, gdy tych związków praktycznie nie ma w wodzie akwariowej lub są na bardzo niskim poziomie. Przy podwyższonym poziomie azotanów dochodzi do przewlekłego zatrucia objawiającego się apatią, niechęcią do pobierania pokarmu, słabymi przyrostami, niezbornością ruchową. Przy podwyższonym poziomie azotynów może nawet dojść do śnięcia całej obsady neonów w akwarium.

Dla małego stadka o liczebności około 10 sztuk wystarczy akwarium o pojemności około 60l. Dla większych stad wymagane są pojemniejsze zbiorniki. W bardzo dużych akwariach neony dzielą się zwykle na kilka mniejszych stad i pływają w różnych częściach zbiornika.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu