Ryby akwariowe

11.06.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Gupik jest najpopularniejszą rybą akwariową na całym świecie. Stale podbija serca akwarystów od ponad 100 lat.

Swoją nazwę zawdzięczają angielskiemu odkrywcy i badaczowi Robertowi Johnowi Lechmere Guppy’emu. Łacińska nazwa obowiązująca do dziś – Poecilia reticulata została nadana rybie w Berlinie już w roku 1859. Od tego czasu kariera gupika rozwija się w zastraszającym tempie.
W roku 1975 w Wenezueli został odkryty drobniejszy, pięknie ubarwiony, endemiczny gatunek gupika nazwany na część odkrywcy gupikiem Endlera.

Warunki hodowlane

Gupiki nie wymagają do hodowli dużego akwarium. Dla kilku sztuk zaleca się zbiornik od 40 do 60l. Preferują wodę o temperaturze od 22 do 25⁰C, średnio twardą od lekko kwaśniej po lekko zasadową. Dobrze czują się nawet w wodzie lekko zasolonej. Osobniki rasowe są bardziej wymagające i niestety dużo bardziej wrażliwsze. Lubią wodę o kilka stopni Celsjusza cieplejszą, twardszą i lekko zasadową do zasadowej. Mogą chorować i padać na skutek nagłej zmiany pokarmu.

Gupiki są rybkami stadnymi, nie przejawiają żadnej agresji i bardzo dobrze się rozmnażają. Są jajożyworodne. Ciężarne samice należy przenieść do kotników, aby nie mogły pożreć swoich młodych.

W akwariach mieszanych dobrze jest zakupić same samce. Są one o wiele ładniejsze od samic. Ponadto unikniemy niekontrolowanych wykotów a tym samym utrzymamy liczbę ryb na stałym poziomie. Gupiki charakteryzują się szybką przemianą materii a ich odchody mogą zabrudzić wodę.

Gupiki są wszystkożerne. Możemy podawać im pokarm ogólny oraz rozmrożone larwy komara, oczlika czy artemię. Dobrze jest zakupić pokarm specjalnie przygotowany dla gupików suplementowany dodatkami wzmagającymi porost płetw i wybarwienie.

Ciekawostki o gupikach

Od roku 1977 organizowane są coroczne mistrzostwa Europy hodowców gupików. Na świecie istnieje 12 standardów określających kształt ciała i płetw, odpowiednie ich proporcje oraz kolor. W Polsce w ciągłej sprzedaży mamy dwa, czasami trzy standardy.

Gupiki, nazywane również pawim oczkiem, wykorzystywane są do różnych badań genetycznych, ze względu na prostotę i szybkość rozmnażania. Ponadto mogą służyć jako biologiczne wskaźniki zanieczyszczenia wód.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.3 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu